Alfa Mito – od začetka do danes

14 julija, 2008 12:41 dop Napisal

Nekje v drugi polovici leta 2006 so se začele širiti govorice o novi Alfi Junior, ki naj bi pogumno zakorakala v kompaktni razred in obenem postavila nova merila športnosti.

Temeljila naj bi na Fiatovi uspešnici Grande Punto in bi obenem pomenila začetek preporoda znamke. Prve skice so bile obetajoče in obenem zavite v velik oblak skrivnosti: 
Malce pozneje smo dobili prve spy shoote testnih primerkov, ki so veliko obetali, a hkrati toliko zakrivali, da so burili domišljijo. Na trenutke se nam je dozdevalo da gledamo Sophijo Loren v najboljših letih, zavito v tanko svileno pregrinjalo, kjer izpod pregrinjala kukajo samo lepe noge in se nakazujejo zapeljive obline. Praktično vsakdo je imel svoje mnenje o lepoti, ki bo krasila prihajajočo majhno alfo:

In tako se je dogajanje stopnjevalo vse do uradne predstavitve 19.6.2008. Vseskozi je proizvajalec budno pazil, da javnost ne bi izvedela preveč in v medije ter internet pošiljal ravno prave fotografije, da smo vsi hlastali po zraku in po še. Po mojem mnenju znajo samo Italijani tako prefinjeno in hkrati strastno odkrivati svoje kreacije. Organizacija celotne predstavitve je bila zrežirana, kot da bi za celotnim planom stala Cosa nostra in planirala osvojitev novega teritorija.

Predstavitveni plan se je najprej nanašal na kreacijo imena, katerega kreacijo so najprej neuradno podelili javnosti. Že vnaprej so sicer vedeli da ga bodo določili sami in ko je bila odločitev sprejeta je bilo objavljeno da se bo nova Alfa imenovala MITO.

Ime je sestavljeno iz začetnic imen dveh mest ki sta usodno zaznamovali znamko Alfa Romeo. MI – Milano je rojstno mesto znamke Alfa Romeo in TO – Torino, kraj kjer Alfe izdelujejo danes in kjer je bil Mito tudi zasnovan. Kakor je bilo rečeno temelji Mito na platformi Fiata Grande Punto, ampak z njim si deli samo osnovno zasnovo, vse ostalo je spremenjeno v prid športnosti in zabavnemu karakterju. Vzmetenje je temeljito dodelano, na primer; amortizerji v sebi skrivajo dodatne vzmeti za zmanjšanje nagibanja karoserije v ovinkih, brez da bi trpelo udobje potnikov. Potem je tu inteligentna elektronika, ki je vkomponirana v upravljavski sklop ter v zavore, kar pomeni, da avtomobil med vožnjo korigiran elektronsko in ne z mehanskimi pomagali.

Pa vendar, ko pomislimo na Alfa Romeo nam najprej padejo na misel motorji. Večina pravih Alfistov še danes objokuje poroko Fiata z GM-om, ki je hkrati pomenila prihod novih GM- ovih bencinskih motorjev in odhod starih dobrih Alfinih bencincev. Mito pomeni prvi korak nazaj k pravim motorjem, ki so močni, odzivni in zaradi lahkosti ekonomični. Za doseganje teh lastnosti so podprti z turbopolnilnikom, ki omogoča da se pokaže Coure sportivo v najboljši luči. Trenutno je najzanimivejša varianta 1,4 T-Jet motor, ki ima 155 KM. Vsaj do prihoda brutalne 230 KM 1,8 turbop zverine, ki bo rjovela v Alfi MITO GTA. Skratka trenutna kompletna motorna paleta obsega:

1,4 16V– (95 KM)
1,4 T-Jet – (120KM)
1,4 T—Jet – (155KM)
1,3 JTDM – (90KM)
1,6 JTDM – (120KM)

Alfa Mito je kot celota kot razstavna slika, kamorkoli boste z njim prišli, vedno boste v centru pozornosti. Zunanjost izgleda kot da za šalo poje serpentinast hrib, a hkrati vas elegantno in brez naporov pospremi v operno hišo na predstavo. Razumljivo je na kompleten dizajn imela največji vpliv zadnja Alfina uspešnica 8C. Po njej je Mito povzela okrogle luči, vzdigajočo bočno linijo, podobna platišča in še kaj bi se lahko našlo.

V notranjosti se definitivno vidi da je govora o alfi:

Ni dolgočasnih linij, vse poteze so na svojih mestih z nekim namenom. Mislim da je pri prvih predstavitvah največ polemik sprožala ravno notranjost. Nekaterim je bila grda, obupna, drugi so jo nekako sprejeli a bolj ko so nam Italijani razkrivali podrobnosti, bolj smo jo sprejeli za svojo. Sedeži kar vabijo telo da ga objamejo in nikoli ne spustijo v ostrih ovinkih, volan je čista poezija, obratomer pa nam itak vabi nasmešek na ustnice, ko se kazalec bliža rdečemu polju.

V notranjosti se na sredinski konzoli skriva še ena poslastica, imenovana DNA. Govora je o stikalu, ki preklaplja med načini D-Dynamic, N-normal in A-All weather. Nastavitev D poskrbi za trši volan in bolj odziven motor, kar se posebej dobro izkaže na ovinkasti cesti, kjer je volan v poziciji N lahko preveč mehak, kar zmanjša občutek voznika za razmere na cesti. Nastavitev A je namenjena vožnji v slabših razmerah (dež, sneg), kjer je tudi delovanje ESP-ja prilagojeno razmeram na cesti.

Na prve vtise o voznih lastnostih, izgledu in ostalem bo treba počakati na prihod Mita v Slovenijo, kar se bo najverjetneje zgodilo konec tega, ali v začetku naslednjega leta. Je pa res, da se nam vsem Alfistom pošteno cedijo sline ob posnetkih tistih srečnežev, ki so Mito že peljali.

Led je prebit, princeska se je zbudila in naj se začne Cuore Sportivo ples prihodnjih modelov, ki jih že z nestrpnostjo čakamo.

Avtor:
Primož Medved
Vir:
Alfa Romeo
Foto:
Alfa Romeo

Kategorije:Nekategorizirano