Sedem presenečenj Giulie

1 avgusta, 2015 8:36 dop Napisal

Nova Alfa Romeo Giulia je brez vsakršnega dvoma ena najbolj težko pričakovanih novink na avtomobilski sceni v tem letu, čeprav o njej vemo še vedno zelo malo. Vzrok leži v tem, ker bodo Italijani vse njene skrivnosti razkrili na avtomobilskem sejmu v Frankfurtu.

Glede na množične odzive na spletu bi bilo le stežka sklepati, da Alfa Romeo ni očarala sveta s svojim novim izdelkom. Čeprav Giulia ni vseh prepričala s svojim izgledom predstavljenim na milanskem dogodku 24.6.2015, pa je vsekakor zbudila zanimanje celotne avtomobislke skupnosti.

CAR Magazine je dobil ekskluzivni intervju z glavnim inženirjem celotnega programa za razvoj modela Phillippea Kriefa, da bi razkril nekaj tehničnih podrobnosti o novi Giulii. Vprašali so ga naj našteje nekaj glavnih značilnosti novega avta.

Alfa Giulia je bila izdelana v samo 2,5 letih

Naslednica modela 159 je bila že težko pričakovana po vseh zamudah in zapletih. Prejšnji model s pogonom na prednja kolesa so zavrgli v celoti, ker ni več ustrezal viziji znamke po mnenju direktorja Marchionneja, ki je nato predlagal bolj radikalen pristop.

“Vprašajte kateregakoli izdelovalca avtov – ali je moč razviti nov model v 2,5 letih in rekel vam bo, da je to nemogoče. Standard industrije je štiri, najdlje traja pet let povsod po svetu. Mi pa smo nov model morali razviti v samo 2,5 letih. Marchionne nam je rekel, in v tem je imel prav, da to lahko dosežemo samo tako, če bomo izdelali nekaj drugačnega.”

skunkworks

Mentaliteta skupine Skunkworks in Ekipa 10

Marchionne je tako odobril posebno skupino pod imenom Skunkworks za model Giulia. Krief se tega klica še posebej dobro spominja.

“Bilo je 29.4.2013. Delal sem pri Ferrariju in dobil telefonski klic, češ moram priti k Alfi, ker bomo delali nekaj povsem drugačnega. S sabo naj pripeljem še kopico ljudi, pojdem nekam in dobro premislim o vsem. Imamo dve leti in dva meseca!”

Zbral je ekipo 10 strokovnjakov iz različnih področij, ki so določili parametre novega projekta, svoj štab pa so ustvarili stran od običajnega centra za raziskovanje in razvoj. “Vedno smo bili skupaj zato smo imeli veliko zamisli in proces odločanja je bil zelo hiter, kar je v velikem podjetje nekaj nemogočega.”

Giulia uporablja veliko aluminija in karbonskih vlaken

“Imeli so samo dva cilja: naprej razmerje med močjo in težo, ker smo vedeli, da moramo imeti avto s težo okoli 1500 kg za različico QV. Potem pa smo morali opraviti še optimizacijo, da bi se odločili kje si želimo prihraniti nekaj teže in kje bomo lahko uporabili običajno jeklo. Prav tako smo se morali odločiti za stroškovni vidik. Težo prihraniš tam kjer je učinkovita, ampak vsak prihranek teže se dvojno plača. Pri vratih je ta rešitev učinkovita, ker če imam strošek X, potem lahko prihranim veliko teže. Na drugih področjih pa ni tako učinkovito, ker se prihrani le malo teže za zelo visok strošek. Roke na vzmetenju so večinoma aluminijaste, spredaj in zadaj, motorji so aluminijasti, vrata in blatniki so iz aluminija, pokrov prtljažnika pri QV je iz karbonskih vlaken pa tudi streha, iz karbonskih vlaken je še pogonska gred in ogrodje sedežev.”

Občutek za volanom spominja na Ferrari

Krief je bil vodja inženirjev pri Ferrariju in ravno zato obljublja, da bo Giulia imela v sebi nekaj čarobnosti iz Maranella. “Delala sem na modelu 458. še posebej na različici Speciale. Ferrari je imel veliko prednost, ker je na zadnji pogon in točno te zadeve smo želeli vključiti v Giulio, točno ta občutek. Avto mora biti natančen, zelo hiter, zelo agilen, zelo stabilen. Resno, Giulia se pelje izjemno.”

zalfa

QV model zna poslati čisto ves navor na samo eno zadnje kolo

Krief je pojasnil tudi sistem “Torque-vectoring” na modelu Giulia. “Imamo diferencial in dve sklopki, stalno je prisoten navor, tudi če nimamo pritisnjene pedalke za plin. Zaradi sistema Torque-vectoring je lahko navor porazdeli naprej in nazaj, levo in desno. Lahko se doseže karkoli želimo. Lahko se peljemo stabilno, lahko se doseže prekrmiljenje in potem stabilnost, pa podkrmiljenje … Lahko se počne karkoli se želi, ker je sklopka izjemno odzivna, nadzor je izjemno hiter. Danes določa mejo avta pnevmatika, toda pri tem sistemu je tako, da ko ste na meji zmogljivosti pnevmatike se zdi, da ima nekdo še dodatno roko nad avtom, ki pomeni še en dodaten element nadzora. Vso moč je mogoče poslati na samo eno kolo.”

V6 motor je klasični Alfa

“V6 motor je izdelan na novo. Dva turbo polnilnika, 90 stopinjski odklon. Pomemben nam je bil občutek, ne pa samo količina navora. Ko se z avtom peljete, ko pospešujete, lahko imate na voljo čisto ves navor v enem trenutku, lahko pa imate naraščajoč navor postopoma. Navor smo nastavili tako, da smo dobili rezultat določenega občutka. Navor je najbolj odvisen od prestave, kajti v prvi in drugi prestavi je na voljo veliko navora, tu smo ga nastavili zelo progresivno. V tretji in četrti prestavi smo še vedno nastavili na progresiven navor, v peti in šesti prestavi pa je navora manj, ker tukaj mora priti do izraza moč motorja. Pri nižjih obratih smo nastavili več navora. Toda tudi pri šesti prestavi pospešujete neverjetno! Seveda bodo na voljo tudi drugi motorji. Te motorje bomo pokazali v Frankfurtu. Verjetno bo ponujena tudi Giulia s 4-valjnim motorjem. Na voljo pa bo tudi V6 dizelski motor, ker smo paket naredili tako, da ga lahko vključimo v model, če se bomo tako odločili ali pa tudi ne.”

11800152_1629294677316857_7258942537007555302_n

Giulia aktivno spreminja aerodinamiko med vožnjo

“Želeli smo največ vsega. Najboljši motor, najnižjo težo, najboljše vzmetenje, pnevmatike in navor ter najboljšo možno aerodinamiko. Potrebno je ustvariti pritisno silo, kajti ta izboljša zmogljivosti pnevmatik. Zato smo izdelali posebno napravo, ki izboljšuje pritisno silo v zavojih. Začnemo pri naravni legi avta, ko ima naravno pritisno silo, ki pa se potem v zavoju poveča. Naprava se ukrivi in “splitter” ustvarja več pritisne sile. Ko pridemo spet na ravnino, pa si spet želimo čim manj upora. Giulia ima nameščena dva električna aktuatorja povezana z računalnikom, ki razumeta ali se peljete v zavoju ali po ravnini, če imate podkrmiljenje ali prekrmiljenje in na tej podlagi se potem avtomatsko odloči kako bo nastavila splitter.”

zrear

Vir: CAR Magazine UK
Prevod: Aleš Horvat
Slike: Alfa Romeo

Kategorije: