Letne gume

Splošne informacije, izkušnje o Alfah
Odgovori
Scremer
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1700
Pridružen: To Apr 05, 2005 9:43 pm
Vozilo: AR159, AR spider veloce
Kraj: Kransterdam
Kontakt:

Damijan zanimivo... 3,2-2,8 tlak... a ni to mal huda? No kakor koli že, očitno spadaš med bolj zahtevne uporabnike in kaj hitro dosežeš maksimum, ki ga gume zmore. Drugače si težko razlagam tvoje razočaranje.

lp
zvitafeltna
Alfist
Alfist
Prispevkov: 402
Pridružen: Sr Dec 14, 2011 8:04 pm

Damijan napisal/-a:@screemer & zvitafeltna:
sem v mojem predhodnem postu tip gume malo narobe napisal. Sem šel malo za nazaj preverit in vozil sem Bridgestone PP S02, S03 in RE050.
Dimenzija gum je bila 205/45 ZR 16, ustrezen tlak spredaj 3,2 bar in zadaj 2,8 bar. Avto je vedno oddrsaval, med zaviranjem ABS vedno imel polno dela, v dežju pa pogreb od oprijema. Avto je bil že original obut v GY GS-D2, vrhunska guma, GS-D3 že slabša, vendar še vedno neprimerno boljša kot Bridgestone. In kljub smernemu profilu GY nikoli glasna.

PP S02 in S03 sem zaradi prekomerne obrabe skuril v eni sezoni, RE050 pa zamenjal, ker ni nič od nič od gume.
GY sem pa vedno imel 2 sezoni BP, menjal v tretji sezoni pred tehničnim pregledom, kateri je bil julija.

Najboljša izkušnja z zimsko gumo je bila z Dunlop wintersport M3.

Na 164-ki sem imel Michelin pilot sport, draga za popizdit, vredna ni bila pa pol qrca gnilega. V dežju postala čisto plastična.

Sedaj imam turanzo ER 300, dimenzij 205/60 R15. Že po enem letu je postala glasna in še stopnjuje se. Oprijem tako v suhem kot mokrem in pri zaviranju pa precej dvomljiv.
Hja, če gume tako pumpaš ni čudno, da ti oddrsavajo. Povsem možno, da jih z agresivno vožnjo še pregreješ. In ustrezen pritisk za 164 ni 3,2 ampak 2,2 spredaj in 2,0 zadaj. Za večjo obremenitev pa 2,5 spredaj in zadaj Ti to krepko preveč pumpaš. Če misliš, da se ti guma v ovinkih "mečka" kupi gume s tršimi boki in presekom 45 in ne 60. Kot se meni zdi ima potenza bolj trde boke.
Kateri avto pa voziš? Alfo 164?
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Damijan napisal/-a:Sedaj imam turanzo ER 300, dimenzij 205/60 R15. Že po enem letu je postala glasna in še stopnjuje se. Oprijem tako v suhem kot mokrem in pri zaviranju pa precej dvomljiv.
To lahko potrdim. V dimenziji 205/55R16 guma glasna kot sam vrag, oprijem slab, v dežju tudi izjemno slaba. In je kao potovalna guma, čeprav te bolijo ušesa po parih km vožnje :roll:
zvitafeltna
Alfist
Alfist
Prispevkov: 402
Pridružen: Sr Dec 14, 2011 8:04 pm

alfa_samec napisal/-a:
Damijan napisal/-a:Sedaj imam turanzo ER 300, dimenzij 205/60 R15. Že po enem letu je postala glasna in še stopnjuje se. Oprijem tako v suhem kot mokrem in pri zaviranju pa precej dvomljiv.
To lahko potrdim. V dimenziji 205/55R16 guma glasna kot sam vrag, oprijem slab, v dežju tudi izjemno slaba. In je kao potovalna guma, čeprav te bolijo ušesa po parih km vožnje :roll:
185/60 R14 niso glasne. Vsaj pri meni ne.
Uporabniški avatar
Damijan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6071
Pridružen: Po Okt 13, 2003 9:30 pm
Vozilo: Lady "K"
Kraj: Gabrje (nedaleč od Preshgain)

@Screemer: nisem ravno zahteven voznik. Če sem gume polnil z nižjim tlakom, je pobiralo samo robove. Se pravi, premalo napolnjena. Pa za tako visok tlak je potrebno upoštevati, da je nizkopresečna pnevmatika. ;)

@zvitafeltna: ni oddrsavalo zaradi "previsokega" tlaka polnjenja, ker GY z istim tlakom ni oddrsavala čisto nič. Pa da ne omenim, kako seje avto obnašal pri hitrosti 160+, k osem zapeljal čez vodo na cesti z bričston ali pa GY gumo. Z GY se v vzvratnem ogledalu opazil samo oblak razpršene vode, z bričstonom si pa moral močno prijeti volan in avto je šel še malo po svoje na cestišču, L ali pa D.

Pozitivnejša stran bričstona pa je, da ima čvrstejše boke. To pa se je videlo po vožnji čez ovinke. Bričston profil je nasedal do zunanjega roba, GY pa so imele še boke podrajsane čez polovico višine.

Za 164 veliko kravo je pa ta tlak v vsakem pogledu prenizek. Trenutno vozim Kappo, za katero je predpisani tlak spredaj/zadaj 2,2. S tem tlakom so gume že po kratki vožnji zelo vroče, kar pomeni, da se mečkajo. Se tudi čudno oglašajo v ovinkih.
Pa sem malo pobrskal po internetu in našel korigiran podatek pri proizvajalcih pnevmatik, potrjen tudi s strani FLAR, da se gume polnijo vsaj z 2,6 bar kombinirano ali 2,7 bar za avtocesto.
Jaz jih polnim z 2,7 bar, vožnja je zelo mirna, gume se ne pregrevajo več tako močno, avto lepše vodljiv, se čuti na volanu in pozna se pri porabi.

Gume so bile pa glasne že preden sem ugotovil, da je tlak polnjenja prenizek.
Uporabniški avatar
r2
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 613
Pridružen: Po Nov 10, 2003 11:36 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Domžale

alfa_samec napisal/-a:
Damijan napisal/-a:Sedaj imam turanzo ER 300, dimenzij 205/60 R15. Že po enem letu je postala glasna in še stopnjuje se. Oprijem tako v suhem kot mokrem in pri zaviranju pa precej dvomljiv.
To lahko potrdim. V dimenziji 205/55R16 guma glasna kot sam vrag, oprijem slab, v dežju tudi izjemno slaba. In je kao potovalna guma, čeprav te bolijo ušesa po parih km vožnje :roll:
Pri men isto. Sem dal nato gor zimske gume pa so bile tišje. To bi še nekak šlo, ampak da mi je ta guma turanza pa speskala pragove to pa je bilo preveč, da sem jih moral dat pobarvat. Odkar vozim drugo znamko je veliko boljše.
156 gta
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 181
Pridružen: Sr Nov 17, 2010 12:13 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: ljubljana
Kontakt:

ima kdo link kje dobiti Pirelli letne gume/pa ne gume direkt ali kakšno podobno sr...,iščem nekaj bolj eksotičnega in tega tam ni

hvala
surfer
Uporabniški avatar
Damijan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6071
Pridružen: Po Okt 13, 2003 9:30 pm
Vozilo: Lady "K"
Kraj: Gabrje (nedaleč od Preshgain)

156 gta
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 181
Pridružen: Sr Nov 17, 2010 12:13 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: ljubljana
Kontakt:

nimajo...

hvala vseeno
surfer
Uporabniški avatar
JUG
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 710
Pridružen: Sr Feb 22, 2012 7:59 pm

Mogoče če napišeš kakšen model iščeš ne bi bilo tako narobe.
156 gta
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 181
Pridružen: Sr Nov 17, 2010 12:13 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: ljubljana
Kontakt:

OK.

Kot rečeno,eksotika 225 30 20,iščem Pireli PZero Nero,ampak je to zgleda kot bi iskal bucko v senu..

Izbira je zelo majhna v tej dimenziji,plan B je Kumho,drugega pa itak ni
surfer
Uporabniški avatar
JUG
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 710
Pridružen: Sr Feb 22, 2012 7:59 pm

Teh dimenzij nimajo: http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/car/s ... n%3DSUMMER

Edit: http://www.mojegume.si/gume <- tukaj imaš kar nekaj izbire :)
156 gta
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 181
Pridružen: Sr Nov 17, 2010 12:13 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: ljubljana
Kontakt:

da model ni več aktualen v tej dim. to vem,do 2010 naj bi bile v proizvodnji

JUG,hvala
surfer
ROBERTH
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2831
Pridružen: Po Mar 13, 2006 9:06 pm
Kraj: Kranj

Kateri guma bi najbolj ustrezala sledečim željam.
- zelo nizek kotalni upor
- ne preglasna
- v dežju naj bo vsaj solidna

Naj drži par ovinkov, če je dinamična vožnja, ni pa potrebno, da zdrži 5 min preganjanja, torej guma za delanje kilometrov in da v nenadni situaciji dobro opravi svoji nalogo.

Aja, dimenziji , ki me zanimata sta 225/55 16" ali 235/45 17".

Znamka ni ne pomeni nič, iščem dober kompromis med navedenim željami.
Uporabniški avatar
JUG
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 710
Pridružen: Sr Feb 22, 2012 7:59 pm

Od lani naprej mora biti vsaka guma označena z dodatno nalepko na kateri so izpisani točno te podatki: klik

A = najboljše, G = najslabše. Vse letošnje gume, ki se prodajajo morajo imeti to oznako :wink:
Odgovori
  • Informacija