skrita napaka pri nakupu

Splošne informacije, izkušnje o Alfah
Odgovori
alfasan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2240
Pridružen: Po Maj 14, 2012 5:27 pm
Kraj: Ljubljana

Veron napisal/-a:Srečo si imel, da se tistemu ni dalo ukvarjat s tabo. Drugač če bi se želel bockat, bi te lepo poslal na sodišče, tam bi zahteval še enkrat sodnega cenilca, ki bi ugotovil, da je vmes prišlo do posega v dokazno gradivo. Primer takoj pade.

To je dejanska praksa.
avto ni bil nič razdrt, takoj smo obvestili prodajalca in pa poiskali prejšnjega mehanika, ki se je najprej delal budalo, potem pa smo zagrozili s kazensko ovadbo, sodelovanja pri poslovni goljufiji pa je takoj jezik stegnil.
seveda prodajalec še vedno trdi, da za napako ni vedel.

sodnih stroškov je drgač cca. 2000 €, če se greš tožit, ker potrebuješ sodnega izvedenca.

Če se bo kdo tega lotil, naj bo previden, da si dogodki sledijo v skladu z zakonodajo, drugače primer pade na proceduralnem in ne na materialnem dokazovanju.
Gorjup
Alfist
Alfist
Prispevkov: 428
Pridružen: To Apr 03, 2012 9:57 pm
Vozilo: Alfa Romeo 159 Ti, 2.0, letnik 2009
Kraj: Ljubljana

Ni sicer vezano ta primer ampak pri garanciji8 beri drobni tisk, ker KIA in 7 garancije je nateg, ker je garancija 7 let samo na blok motorja in neko gred, ne pa na dejanski avto.
Uporabniški avatar
godlike
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 781
Pridružen: Po Mar 26, 2012 8:53 pm
Kraj: okolica MB

Gorjup napisal/-a:Ni sicer vezano ta primer ampak pri garanciji8 beri drobni tisk, ker KIA in 7 garancije je nateg, ker je garancija 7 let samo na blok motorja in neko gred, ne pa na dejanski avto.
Saj lepo povejo 7 let na motor in 5 let na vse.
Renault 4 GTL 1992
Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA 2012
Ford Focus ST-Line karavan 1.5 (182) 2019
Uporabniški avatar
El Barto
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6823
Pridružen: Ne Jan 15, 2006 7:25 am
Vozilo: Alfa Romeo Stelvio Q4 2.0 MA 280 2019
Alfa Romeo 166 2.5 V6 2001
Alfa Romeo GT 2.0 JTS 2006
Kraj: Gorje

Potem pa prodaj karkoli v naši gnili državi ... #-o :roll:
Alfa Romeo - made in Italy, perfected in my garage
Uporabniški avatar
kosir1234
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 3687
Pridružen: Če Feb 25, 2010 5:47 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Žiri

raje na dinos pelješ...
(╯°□°)╯︵ ┻━┻.
Uporabniški avatar
wolfyy
Administrator
Administrator
Prispevkov: 4281
Pridružen: So Maj 01, 2010 9:46 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair TCT
Kraj: Kanal

Saj lepo povejo 7 let na motor in 5 let na vse.
3 leta na vse, 5 let na "skoraj" vse, 7 let pa na motor. Skratka zame je to nateg, ko oglašujejo 7 letno garancijo, ker pri meni po drugem servisu pri njih avta ne bi videli nikoli več. 160€ za en ubogi servis...v teh 7ih letih jim pustiš minimalno 500€ preveč (če delaš servis sam, pa 700€ preveč), pa moraš imeti res nesrečo z avtom da se ti po vseh teh letih to dejansko izplača.
Srečo si imel, da se tistemu ni dalo ukvarjat s tabo. Drugač če bi se želel bockat, bi te lepo poslal na sodišče, tam bi zahteval še enkrat sodnega cenilca, ki bi ugotovil, da je vmes prišlo do posega v dokazno gradivo. Primer takoj pade.
Ja v bananistanu bi tak primer najbrž gladko padel. Večina primerov proti fizični osebi bi itak padlo ker pri prodaji s fizično osebo velja videno - kupljeno pa se lahko na glavo postaviš, saj je v pogodbi napisano da prodajalec ne odgovarja za stvarne napake. Ta opcija je pa tu prišla v poštev le zato ker je mehanik spregovoril in so za napako vedeli že pred prodajo.

drugače pa ni problem v prodaji...problem je v prodajalcih, ki opisujejo svoj avto kot top s**** robo ko prideš tja zagledaš pa žalost. Če si pošten se nimaš kaj sekirat.
alfasan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2240
Pridružen: Po Maj 14, 2012 5:27 pm
Kraj: Ljubljana

Besedna zveza videno kupljeno je nična ne glede na to kdo je prodajalec, namreč zakon je nad nekim obrazcem, kjer se ta zveza uporablja.
In tudi v bananistanu vcasih kaj dosezes.
Je pa res, da je vedno boljsa izvensodna poravnava pa tudi ce delno v lastno skodo, ker sodisce je vseeno nepredvidljivo.
Uporabniški avatar
THOR
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1262
Pridružen: Ne Jan 14, 2007 1:06 pm
Vozilo: alfa 33/156/159/giulietta

Ja že nekaj časa videno-kupljeno ne velja za prikrite napake, vendar je tole zelo mlahava cona. Rabiš pa denar in upaš, da na koncu ne izgubiš. Seveda, je boljše izvensodno, sam zmeraj ne gre. Poznam nekoga, ki je tožil hišo in tožbo dobil. Verjetno obstajajo tudi taki, ki so se opekli. Pa ne mi o banana republiki, ker marsi kje morilci zapustijo dvorano z nasmeškom, ob pogoju, da imajo odlične odvetnike. Sodišče bo odločilo na podlagi dokazov in mnenj izvedenca, če je vse belo na črnem, boš ziher dobil tožbo. Če je kjer koli kakšna manipulacija(papirji-odvetniki-izv.) pa sodišče na žalost ne more nič. Oni delujejo po črki zakona, odločajo in ne iščejo luken in ne zbirajo dokazov. Problem je v zakonodaji, katera ne kaznuje firme s tako prakso. Pač plačajo in karavana gre dalje. V takih primerih bi inšpektorji morali prečesati firmo in jo še dolgo podrobno spremljati + seveda še lepa donacija za proračun. Pri fizičnih šmuglerjih pa bujna donacija, ob ponovitvi pa arest. 2x sem bil na sodišču in zmeraj je bilo vse korektno. Sodnik je ravno tako človek in če nimaš ravno smole, bo ob pogoju, da je vse čisto stvar speljal korektno. Se pa veliko ljudi boji sodišč, potreben je denar in čas. In za veliko smo krivi tudi sami. Sam glede avtov/trgovin/storitev hvala kurcu sodišča še nisem rabil, mi je pa tržna že ene 4x pomagala in zmeraj sem dosegel svoje. Treba bo začeti uporabljati mehanizme, ki so nam na voljo, ljudje so ratali cigani in vsak gleda, kako te bo nategnil. In pri nas po mojem mnenju manjka največ ravno etike in morale.
Pij, jej, kavsaj, za delo se ne ravsaj!!!
alfa 33//156//159//giulietta
skyblue
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 763
Pridružen: Sr Sep 07, 2011 9:06 am

3 leta na vse, 5 let na "skoraj" vse, 7 let pa na motor. Skratka zame je to nateg, ko oglašujejo 7 letno garancijo, ker pri meni po drugem servisu pri njih avta ne bi videli nikoli več. 160€ za en ubogi servis...v teh 7ih letih jim pustiš minimalno 500€ preveč (če delaš servis sam, pa 700€ preveč), pa moraš imeti res nesrečo z avtom da se ti po vseh teh letih to dejansko izplača.
sicer malo off topic... Škoda octavia 1,6 TDi prvi servis na 15.000km 238€ z DDV. 4,5 l olja in oljni filter (liter olja po 28€ + DDV) !!!!. Če to ni nateg potem ne vem kaj je. Če pa prineseš svoje olje je pa to bogokletno in imaš potem probleme pri uveljavljanju garancije na motor. Olje po tem standardu je 10€ liter. Oni ga nalijejo iz 200L soda, torej je za njih še bistveno cenejše, pa kdo garantira da je notri res to olje?

Tudi po mojem so te podaljšane garancije totalni nateg. Jasno mi je da ura dela ne more biti 20€. Da material prodajajo z 300% maržo je pa rop pri belem dnevu.
Odgovori
  • Informacija