Novi član...s težavo

Splošne informacije, izkušnje o Alfah
GuTi155
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 3
Pridružen: Sr Maj 11, 2016 3:08 pm

Lepo pozdravljeni Alfisti,

Moje ime je Tilen, doma sem z Jesenic. Pred dvema dnevoma sem kupil svojo prvo alfo, do sedaj sem vozil fiate (3) in lancie (3) pred tem pa derivate iz kragujevca in je bil že čas... :) Kot je razvidno iz mojega ID gre za 155ko. Tisto rdečo od starejšega gospoda iz okolice Brežic... Avto je zelo zelo lep, dobro ohranjen in res je bil skrbno vzdrževan.
Vendar imam vseeno kost v grlu. Najprej sem mislil da klima ne dela dobro, potem da sploh ne dela... OK, bomo že popravili, nafilali... Vse se mi je zdelo čudno, med papirji pa sem našel številko prvega lastnika in sem ga poklical. Pravi, da avto klime nikoli ni imel?? in da je to le "avtomatska ventilacija". Hm... Avto ima centralo klime z tipkami in displejem temperature in jakosti ventilacije...pa saj veste, je "enaka" na vseh italijanih iz tega obdobja..
V oglasu pa je pisalo: - klimatska naprava/avtomatska. Če ne bi tega prebral, verjemite avta niti gledat nebi šel, je tudi precej daleč. Sedaj pa me zanima ali je to sploh obstajalo, ta avt. ventilacija, za to prvič slišim? Ali je možno vgraditi klimo naknadno, imam kompletno lancio dedro s klimo? Ali je veliko dela?
Kaj mi svetujete?
Drugače razmišljam da bi se skliceval na skrito napako. Kolegica, ki je pravnica pravi da bi šlo...
Mi je zelo žal, da se je moje druženje z alfami in alfisti začelo takole, vendar sem zelo jezen in nervozen zaradi vsega.

Hvala, lp!
Tilen
Uporabniški avatar
lizard
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4991
Pridružen: To Maj 30, 2006 7:19 pm

Če ima klimo ima nekje na konzoli za upravljanje ventilacije tipke za AUTO, ECON, OFF,... Tudi pod motornim pokrovom morajo nekje biti cevi klime in priključki za poljenje klime. Ali pa se enostavno odpelješ do prvega servisa in en mahnik stopi ven pa ti pogleda. Minuta dela...
"There are a lot of good sports car on the road."
"I know, I pass them all the time."
Alfa Romeo. Engineered to Excite.
Uporabniški avatar
Alfa33
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 3324
Pridružen: Če Sep 25, 2003 12:30 pm
Vozilo: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm SW
Kraj: Ljubljana-Vič
Kontakt:

Kakšna je bila prva tablica?

Lp
Slika
alfasan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2240
Pridružen: Po Maj 14, 2012 5:27 pm
Kraj: Ljubljana

Zdravo
Skrite oz. stvarne napake ne moraš uveljavljati, ker gre za vidno stvar.
Uveljavljaš lahko samo goljufijo v primeru, da sta v pogodbo napisala, da avto ima vgrajeno klimatsko napravo.
Pa še to bi verjetno padlo, razen če na sodišču uspeš dokazati, da si totalen nepoznavakec tehnije in da ne veš kaj je to kllima.
Ce si dal veliko za avto potem verjamem, da si jezen.
Če pa si dobro ohranjeno 155ko brez klime kupil za solidno ceno, ti je pa zagotovo kdo fauš avta in zlahka lahko pozabiš na klimo.
Dva meseca nazaj je dala znanka v staro hondo vgraditi klimo. Cena 1500 eur.
Ce dobiš rabljeno za drobiž, več kot 400-500 eur ne bj smelo biti.
Uporabniški avatar
Binji
Administrator
Administrator
Prispevkov: 7812
Pridružen: Ne Apr 05, 2009 6:51 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GT 3.2V6
Kraj: Jesenice

Če že planiraš kaj takega, dobi najprej kakšen screenshot oglasa, kjer piše, da ima klimo. Če ga je zbrisal, je morda še v google cache...

Pa pozdrav še enemu Jeseničanu ;)
Uporabniški avatar
Xin
Alfist
Alfist
Prispevkov: 363
Pridružen: Če Mar 05, 2015 9:39 pm
Vozilo: Alfa Romeo 159 2.0
Kraj: Novo mesto

Pa si se kaj slišal s prodajalcem oz. kaj pravi? preden se spustiš v naslednji korak :?:

Drugač pa js mislim, da je tist oglas na avto-netu premalo za skrito napako oz. lahko piše, da ima vozilo svega in svašta od opreme, na tebi pa je, da vprašaš, pogledaš, pregledaš.. Js to jemljem bolj kot videno - kupljeno.. Moje skromno mnenje, vseeno pa ti želim da dobr urediš :wink:
GuTi155
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 3
Pridružen: Sr Maj 11, 2016 3:08 pm

Hvala vsem za odgovore.
Gremo po vrsti.

lizard: Na konzoli ima vse tipke, AUTO, ECON, "kroženje zraka", OFF... in vse ostale tipke. Konzola oz. enota je praktično identična tisti, ki jo imam v dedri (s klimo), klime pa ni, kar sem posumil že sam, mehanik pa je samo še potrdil. Imel naj bi "elektronsko ventilacijo" za kar prvič slišim. Mogoče ve kdo kaj več od tega??

alfa33: Ne vem iz glave, bom pogledal doma v papirje, vem samo da je bila mariborska. Trenutno sem v službi.

alfasan: Avto ima centralno enoto klime in ne "kolutov" za nastavitve zračenja. Prav tako je prodajalec izrecno oglaševal klimo. Ne razumem, zakaj bi bilo glede na našteta dejstva potrebno še nekaj "preverjati" če ima res klimo??
Drugače bi bilo v primeru če klima ne bi delovala. To ne šteje za skrito napako, to je res, ker je preverljivo z običajnim ogledom vozila; pa še v tem primeru je prodajalec odgovoren, če trdi da klima deluje, pa se izkaže da ne. Pri meni pa ne da ne deluje, ampak je ni, morala pa bi biti.
Če npr. kupuješ avto, za katerega v oglasu piše da ima airbag, na volanu piše da ima airbag - ne odpiraš volana in gledaš ali je res notri??

Binji: 8) imam printscreen oglasov od vseh avtov, kar smo jih kupili odkar je imel fotr težave ko je kupil avto ki naj bi imel ABS pa se je kasneje izkazalo da ga nima...na koncu smo vseeno "dobili".
Hvala za extra pozdrave :D

xin: Pravi da ne, da nima, da mi je rekel naj probam če vse dela... --> glej odgovor alfasanu :) Poslal mu bom po pošti priporočeno kaj sem ugotovil. To je za začetek in da sem "pokrit". Ni vse kar videno kupljeno, v takem primeru pa zagotovo ne.

Klimo in vse imam od lancie dedre, me samo zanima če je kakšen "tehničar", ki bi znal povedat koliko je to kompatibilno?

LpT
Uporabniški avatar
Xin
Alfist
Alfist
Prispevkov: 363
Pridružen: Če Mar 05, 2015 9:39 pm
Vozilo: Alfa Romeo 159 2.0
Kraj: Novo mesto

Se posipam s pepelom! Izpustil sem del kjer si napisal, da je v avtu centralna enota za klimo. To spremeni vse in te je res mogoče želel okol prnest.. Lp
alfasan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2240
Pridružen: Po Maj 14, 2012 5:27 pm
Kraj: Ljubljana

Na sodišču je izjemno težko dokazati, da te je nategnil.
Če ima avto konzolo kot pri avtu s klimo se tudi on lahko sklicuje na nevednost.
Mi je pa čudno, da nisi preveril "delovanje" klime ob nakupu. V tem delu boš na sodišču padel. Saj kot si rekel, ti je bila klima najbolj pomembna stvar pri tem avtomobilu. To bi moral narediti in ne nasedati besedam, da je samo spraznjena. Kaj pa samo delovanje avta, ohranjenost. Sodnika bo vse zanimalo. Poleg tega pri 20+ let starem avtu je delovanje klime vprašljivo in je že amortizirana 99% in za sodnika ne bo imela prav nobenega vpliva na njegovo odločitev, še posebej ker za delovanje avtomobila ni esencialnega pomena.

Klima ni enako kot airbag, kjer ga ne moraš pred nakupom preskusiti. Vem pa za primer, kjer je možakar kupil avto z airbagi in se čez leto zaletel in airbagov ni bilo. bili so pobrani ven. Prišlo je do poškodb. V tem primeru je prodajalec fino najeballlll.
Če si za avto plačal veliko mu lahko prijazno poveš, da avto nima klime, če je pripravljen znižati kupnino za 200-300 €. Kot sem ti že napisal, če je avto drugače v dobrem stanju jo daj vgraditi, če si jo toliko želiš imeti.
Če pa ne bo želel sodelovati pa pusti pri miru, ker boš imel samo stroške in ni vredno.
Pa fino uredi. Alfa pa naj le služi svojemu namenu.
Uporabniški avatar
Romeo Alfetti
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 770
Pridružen: Sr Okt 31, 2007 11:13 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Brežice
Kontakt:

? Svašta ... Gospoda poznam osebno,in vem,da ne prenaša nikogar okoli. Edino ,kar bi znalo bit je ,da niti sam ni vedel,da nima klime,sam zakaj bi prejšnji lastnik montiral konzolo od klime ,pa dal ven ročno? To je mal čudno. 155 sem videl večkrat ter je res lepa,sam kej tacga pa še nisem slišal,da bi kdo montiral sam konzolo not... Tako kot imaš ti,je bila tudi,ko jo je on kupil.
boxer power
portos1986
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 213
Pridružen: Sr Dec 11, 2013 8:55 am

Romeo Alfetti napisal/-a:? Svašta ... Gospoda poznam osebno,in vem,da ne prenaša nikogar okoli. Edino ,kar bi znalo bit je ,da niti sam ni vedel,da nima klime,sam zakaj bi prejšnji lastnik montiral konzolo od klime ,pa dal ven ročno? To je mal čudno. 155 sem videl večkrat ter je res lepa,sam kej tacga pa še nisem slišal,da bi kdo montiral sam konzolo not... Tako kot imaš ti,je bila tudi,ko jo je on kupil.
Sm glih hotel komentirat nekej podobnega. To je verjetno bordo rdeča alfa in je kr dost znana alfa glede ohranjenosti v teh koncihin.. Ne verjamem da bi lastnik namerno prenašal ljudi okoli.
GuTi155
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 3
Pridružen: Sr Maj 11, 2016 3:08 pm

alfasan:
Klimo sem preveril in ni nekaj hladila... pravim OK, bo pač za dofilat, popravit, karkoli. Nimam kaj praskat, izbira teh avtov ni ravno bogata...
Še enkrat, klime NI zato niti ni važno kako vprašljivo je lahko delovanje le-te pri tako starem avtu in podobno...
Tako ja, predlagal mu bom kakšno znižanje cene.
Hvala za vzpodbudne besede :)

romeo alfetti & portos:
Saj meni je tudi zgledal zelo pošten in zelo v redu... Samo kaj mi to na koncu pomaga? Avto sem kupil v prepričanju da klima je, sem šel recimo gledat še tisto srebrno v LJ in ni bilo klime sem se samo obrnil, v minuti smo bili zmenjeni...vprašaj človeka če ne verjameš. Bila je še ena rdeča v Šk. loki tud lepo zgledala, widebody, bež usnje...niti gledat nisem šel.
opankar
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2067
Pridružen: Če Sep 25, 2003 3:46 pm
Kraj: Lubiana

Mogoče je pa enkrat kompresor klime zaribu, popravilo predrago in so komponente klime enostavno odmontirali.
Ne bi bila edina s tako modifikacijo.
Kaj ste pa iskali pod pokrovom motorja, kar bi nakazovalo na to, da klime ni? Priključke za polnjenje klime?
Priključki za polnjenje so pri 155, vsaj pri starejših, dostopni izpod avtomobila in se jih z vrha sploh ne vidi. Tudi kompresor je dobro skrit za motorjem. Preverite še enkrat.
You can not be a true petrolhead until you have owned an Alfa, until you have experienced that roller-coaster of pain, disappointment and agony for the brief moment, when everything works.
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Nima model s klimo dvojnega radiatorja? Bi se po tem že videlo, potem.
MihaM
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 11
Pridružen: Pe Dec 18, 2009 10:04 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: MB
Kontakt:

Imel sem 155-ko pred 20. leti. Kupljena je bila rabljena. Prvi lastnik jo je pripeljal iz NL in naknadno vgradil avtomatsko klimo, kot jo opisuješ. Očitno so te naknadne vgradnje slabše ali ??? Pri meni je takrat crknila sklopka klime, tako da je celoten sistem delal kot navaden ventilator. Upam da pomaga.
always alfa
Odgovori
  • Informacija