Tresenje pri višji hitrosti (nova platišča+gume)

Tehnične teme o modelih 156,147 in GT

Moderator: Tehnika moderatorji

Uporabniški avatar
fgd
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 47
Pridružen: Ne Dec 21, 2008 1:50 am

Ziv folk!

Danes sem zmontiral "nove" feltne z novimi gumami (prej 15" z zimskimi, sedaj 17" z letnimi) in preseneceno ugotovil, da se pri hitrostih visjih od 90km/h cel avto zacne tresti!

Pa ne vem, ce je "tresenje" prava beseda. Bolj kot, da ga prestavlja malo levo/desno. Nekje pri 90km/h+ pride v resonanco, izgleda. Pri nizjih hitrostih pa ne zaznam problemov.

A se komu sanja kaj bi bilo lahko narobe?

Do sedaj mi padejo na pamet naslednji potencialni krivci:
1. slabo zbalansirana kolesa
2. ET manjsi od standardnega (pri 17x7 je original ET40, sedaj imam ET30)
3. nenastavljen tracking (verjetno posledica drugega ET?)
4. slabe buse na rokah (bodo zamenjane ta vikend)
5. ???


A je kdo imel ze podoben problem in kako ga je resil/kaj je bil krivec?
Uporabniški avatar
lizard
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4991
Pridružen: To Maj 30, 2006 7:19 pm

Odgovor je 1.
"There are a lot of good sports car on the road."
"I know, I pass them all the time."
Alfa Romeo. Engineered to Excite.
Exorcist
Alfist
Alfist
Prispevkov: 437
Pridružen: To Avg 10, 2004 2:55 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Brežice

Če nove feltne v narekovajih pomenijo rabljene, so lahko toliko zvite in se jih ne da balansirati, ampak to bi ti vulkanizer verjetno povedal...
rajko
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 549
Pridružen: To Okt 14, 2008 1:31 pm

5. mogoče centrirni obročki, če jih nimaš. Pri meni je bil to razlog.
turko
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 536
Pridružen: Po Sep 13, 2010 5:54 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: ljubljana

lizard napisal/-a:Odgovor je 1.
2x... ista situacija
ALFA JE HOBI, HOČEŠ ALI NOČEŠ
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

1. ali pa centrirni obročki. Lepo bi blo, če bi napisal kakšne felge si dal gor.
Uporabniški avatar
fgd
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 47
Pridružen: Ne Dec 21, 2008 1:50 am

Bom poslikal jutri... baje so bile prej na AR 156.

Kako lahko vidim, da so problem centrirni obrocki? Se ne nacentrira, ko se zategnejo vijaki?

@rajko: kaksni so bili pri tebi simptomi in kako si pogruntal?

Vulkanizer ni nic omenil, da bi je bilo mogoce zbalansirat. Bom sel jutri vprasat, ce lahko se enkrat preveri.
Optiko bom pa naredil ko postimam roke.
Uporabniški avatar
Alfaspider
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2664
Pridružen: Po Okt 13, 2003 8:36 am
Član Alfa Kluba: 0

Če so centrirni obročki gre za naleganje sredinske luknje platišča na izboklino na pestu. To dvoje naj bi lepo skupaj pasalo. Včasih se pri platiščih, ki niso namenjene točno temu vozilu zgodi, da je luknja na platišču večja in se platišče ne usede lepo v sredino, vijaki ga pa tudi ne poravnajo v piko in potem trese.

Če je to seveda tvoj problem. Pri zanašanju so lahko krivci tudi optika, slabe roke in ostale komponente podvozja, pri širših gumah se pa samo potencira vse skupaj.
You need two Ferraris powersliding around the bentley, that is also powersliding
rajko
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 549
Pridružen: To Okt 14, 2008 1:31 pm

fgd napisal/-a:Bom poslikal jutri... baje so bile prej na AR 156.

Kako lahko vidim, da so problem centrirni obrocki? Se ne nacentrira, ko se zategnejo vijaki?

@rajko: kaksni so bili pri tebi simptomi in kako si pogruntal?

Vulkanizer ni nic omenil, da bi je bilo mogoce zbalansirat. Bom sel jutri vprasat, ce lahko se enkrat preveri.
Optiko bom pa naredil ko postimam roke.
Avto mi je pri višjih hitrostih tresel. Čeprav je bilo tresenje dokaj zmerno, vendar zelo najedajoče. Dejansko so mi šele pri vulkanizerju povedali, da so vzrok tresenja centrirni obročki.. Pri vulkanizerju preveri če so montirani. lp
Zadnjič spremenil rajko, dne Če Mar 17, 2011 11:50 am, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
fgd
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 47
Pridružen: Ne Dec 21, 2008 1:50 am

Evo, zaenkrat reseno! :) Moram sicer se sprobat 90km/h+ ampak obcutek je boljsi.

So dejansko bili centrirni obrocni problem. Pa razlika je bila 2mm, torej 1mm obrocki, ki se jih za ta konkreten primer baje tezje dobi.

Sicer so tudi feltne malo zvite, ampak nic kriticnega (zaenkrat). Bom videl kako se bo obnasalo vse skupaj ko zrihtam se sprednje roke.

Slika
Slika
Slika
Uporabniški avatar
Alfaspider
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2664
Pridružen: Po Okt 13, 2003 8:36 am
Član Alfa Kluba: 0

Povej svojemu vulkanizerju, da je lepo, če se očisti tudi naležna površina platišča na disk in po možnosti še na tanko namaže z bakreno mastjo, da ni težav v jeseni s snemanjem platišča.
You need two Ferraris powersliding around the bentley, that is also powersliding
Uporabniški avatar
fgd
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 47
Pridružen: Ne Dec 21, 2008 1:50 am

Alfaspider napisal/-a:Povej svojemu vulkanizerju, da je lepo, če se očisti tudi naležna površina platišča na disk in po možnosti še na tanko namaže z bakreno mastjo, da ni težav v jeseni s snemanjem platišča.
Je naredil tudi to. Sem gledal pod prste ;)
alfafil
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4576
Pridružen: Če Feb 05, 2004 2:16 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: maribor
Kontakt:

-ponavadi neoriginalne alu niso 5x98 ali 4x98,ampak x100,potem centrirni obročki in vijaki tudi pridejo zraven
-imel se takšen komplet in mi je vedno pri pritisku na plin,rahlo treslo
-to sem najlažje čutil na ac,če sem z eno roko držal volan,če sem spustil plin,je nehalo
-od kdaj imam original,takšnih problemov ni več :wink:
Uporabniški avatar
fgd
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 47
Pridružen: Ne Dec 21, 2008 1:50 am

Torej, ve kdo za kaksnega mojstra, ki se ukvarja z ravnanjem felten, je v okolici LJ ali KP in ne racuna roke in noge?

@alfafil
Jaz nimam tega simptoma (tresenje ob pospesevanju). Je samo od hitrosti odvisno. Pomoje so trenutno problem samo se zvite feltne.
Uporabniški avatar
mafko
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 789
Pridružen: Pe Avg 17, 2007 11:09 pm

V Kamniku je eden (Kuret), mislim da ti jo zravna za 20-25 eur.
Odgovori
  • Informacija