Katastrofalne zavore - AR 156, 2.4 JTD

Tehnične teme o modelih 156,147 in GT

Moderator: Tehnika moderatorji

Odgovori
Scremer
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1700
Pridružen: To Apr 05, 2005 9:43 pm
Vozilo: AR159, AR spider veloce
Kraj: Kransterdam
Kontakt:

Na kolegovi alfici imamo nenavaden problem z zavorami in ker res nimam pojma kaj bi lahko bilo narobe iščem pomoč na forumu.

Gre se za 156-ko 2.4jtd 110kW. Kolega si jo sedaj lasti že 7 let in že od prvega dne se spomnim, da ima avto neverjetno slabe zavore. Na stopalko moraš pritiskat kar konkretno, da primejo. Sprva sem mislil, da so razlog "športni" naluknjani diski od prejšnega lastnika, vendar je pred leti zamenjal tako diske kot ploščice za običajne. Žal je še vedno potreben precejšen pritisk stopalke, da se začne avto ustavljat. Ko sem enkrat testiral zadevo sem z vso silo pritisnil stopalko in avto se je le s težavo ustavil. Do blokiranja koles niti ni prišlo tako, da ABS ni interveniral. Po nekaj metrih sem vajo ponovil in je bilo nekoliko bolje. No vsaj do te mere, da so začela kolesa blokirat in da je začel delovat ABS. Ampak pritiskat si moral kot nor. Kolega je sicer bolj easy rider in pravi, da so za njega okej, ker se počasi vozi, a dejstvo je, da ne delujejo tako kot bi morale. Kakšne ideje kaj bi lahko bilo narobe? Kaj bi bilo pametno preverit? Je imel kdo podoben problem?

In da ne bo pomote, sem do danes vozil že kar nekaj 156 (dve sem si lastil) in vse so imele odlično odzivne zavore, ki si jih doziral z rahlim dotikom, tako da ni problem v mojem dojemanju "trdih" zavor.
Uporabniški avatar
B.I.S.H.O.P.
Alfist
Alfist
Prispevkov: 404
Pridružen: Pe Dec 28, 2007 10:54 am
Član Alfa Kluba: 0
Vozilo: Fiat 500L 1.6 mjt 120KM Cross
Kraj: Vodice

Glavni zavorni cilinder?
I DIDN'T DO IT! LAWYER FUCKED
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Ali pa cevke.
alexx147
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 30
Pridružen: To Mar 12, 2013 12:11 am

Glavni celinder ali pa blokirani ventilčki v abs enoti. Zavorno olje je bilo menjano kdaj?
Uporabniški avatar
kosir1234
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 3687
Pridružen: Če Feb 25, 2010 5:47 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Žiri

servo ojačevalnik?

pa cev med pumpo pa ojačevalnikom pregledat
(╯°□°)╯︵ ┻━┻.
Uporabniški avatar
mihecmiha
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1258
Pridružen: Sr Mar 19, 2008 2:24 pm

Mogoče je samo zrak v sistemu. Meni je enako delalo ko sem slabo prezračil sistem po menjavi čeljusti...
Uporabniški avatar
Damijan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6071
Pridružen: Po Okt 13, 2003 9:30 pm
Vozilo: Lady "K"
Kraj: Gabrje (nedaleč od Preshgain)

Kar lepo po napeljavi pogledat, bo hitro jasno!

-če pušča cev med pumpo in ojačevalnikom zavor se ponavadi sliši sikanje
-blokirane zavorne klešče. To se hitro ugotovi že po kratki vožnji, če se platišča močno segrejejo
-in najverjetneje, kar je že @samec omenil, zanič gumi zavorne cevi. Verjetno so se znotraj razplastile in je oviran pretok. Preverite tudi, če niso že zaradi morebitne kakšne predhodne menjave, torzijsko zavite. Tudi to ovira pretok.
Scremer
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1700
Pridružen: To Apr 05, 2005 9:43 pm
Vozilo: AR159, AR spider veloce
Kraj: Kransterdam
Kontakt:

No zdej je pa majster popizdil in se odločil, da moramo ta poraz od zavor poštimat.

Skratka. Najprej bom razdrl vse zavore, da vidim če vsa vodila šibajo. Potem sledi menjava zavornih cevi, če drugega ne iz preventive, zamenjava zavornega olja, vizualni pregled vseh cevi (kolikor se jih pač lahko vidi).

Muči me sledeče,... Kako ugotovit oz. kakšni so simptomi za okvarjen glavni cilinder? Kolikor vem si zavorni sistem in sklopka delita olje. Bi okvarjen zavorni cilinder lahko zaznal v drugačnem obnašanju sklopke? Bi moral zaznati kakšno puščanje olja?

kosir1234 omenil si cev med pumpo in ojačevalnikom. Kje je ta pumpa oz. cev?
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Cevi najlažje preveriš tako, da pihneš skozi. Če ne gre sploh ali stežka, so zamašene in ni pretoka.

Kot drugo pa rjavi cilindri v kleščah, ki tudi lahko povzročijo slab zavorni učinek.

Te stvari je veliko lažje preverit kot pa razdirat zav. cilinder oz. razdelilnik za spredaj/zadaj.
imzy
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 69
Pridružen: Sr Apr 18, 2007 12:20 pm

Ste že kaj ugotovili?
Alfa Romeo 146 1.6 l.95
Alfa Romeo 147 1.6 TS l.01
Alfa Romeo 156SW 1.9 JTD l.03
Scremer
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1700
Pridružen: To Apr 05, 2005 9:43 pm
Vozilo: AR159, AR spider veloce
Kraj: Kransterdam
Kontakt:

Nič... se sploh ne ukvarjamo s tem. Kolega mi trenutno ne teži, jaz pa trenutno tudi nimam časa.
155 1.8TS, 164 3.0 V6, 156 1.9JTD 105CV, 156 1.6TS, 156 1.9JTD 116CV, 159 1.9JTDm 120CV, spider veloce
proby
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 133
Pridružen: Če Mar 19, 2015 8:54 am
Vozilo: 2004 AR 156 2.4 jtd mjet
Kraj: Portorož

Ce vodila nebi sibala bi pobralo ploscice u roku 4 5 tisoc km kot jih je meni zadaj... mogoce je napaka na centralini abs, jaz mam tudi neko napako, namrec mi zacne pedal od bremze trest kot da bi abs delau pa je dalec od tega...
Odgovori
  • Informacija