Težave s pregrevanjem vode 147 m jet

Tehnične teme o modelih 156,147 in GT

Moderator: Tehnika moderatorji

Odgovori
tejcca
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 56
Pridružen: To Jan 20, 2015 7:53 pm

Zdravo, imam problem na moji alfici.. Model je 147 1.9 m jet, 16 V letnik 2003
Težave so se začle kmalu po nakupu avtomobila in sicer temperatura vode nonstop niha.. Ko sem avto kupila je bilo očitno da je fuč termostat, velikokrat se je temperatura vode dvignila na 130 stopinj in je vodo vrglo ven. Potem so mi na uradnem servisu zamenjali termostat (brez računa itak, cena je bila 76eurov-samo termostata kot dela). 2 dni ni bilo težav potem pa spet, voda na 130 stopinj, vrglo jo je ven, ni delalo gretje itd.. Potem smo opazili da je počila cev in sicer spodnji manikot, cev so mi zamenjali in potem ni bilo težav približno 3 mesece, nikakršnih s temperaturo..pa sem vozila počasi, hitro, na visokih in nizkih obratih in ni bilo nič. Sedaj pa avto spet ''kuha''. Včasih se temperatura vode dvigne na 130 stopinj, ven vrže vodo, dotičim in grem naprej. Včasih pa se začne dvigovat in se dvigne do recimo 120 stopinj nato pa začne padati in pade tudi na 75 stopinj. Avto kuha samo na avtocestah..na klancih in tudi na ravnem. Se je že zgodilo da je vrglo ven vso vodo in je avto zgubil moč tako da sem morala ustaviti in počakati. Mašina naj bi bila vredu. Je pa res da voda tudi po malem zginja.. Izpuh je normalen, ne kadi ne belo in ne modro. Nihče od mehanikov ne ve kaj bi to lahko bilo.. Čep na posodi za vodo je tudi zamenjan, sicer rabljen ampak naj bi bil vredu.
Ima mogoče kdo kakšno izkušnjo s tem oz. bi znal kaj svetovati kaj naj se pogleda?
Hvala in lep pozdrav, Teja
Uporabniški avatar
El Barto
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6823
Pridružen: Ne Jan 15, 2006 7:25 am
Vozilo: Alfa Romeo Stelvio Q4 2.0 MA 280 2019
Alfa Romeo 166 2.5 V6 2001
Alfa Romeo GT 2.0 JTS 2006
Kraj: Gorje

Živjo, Teja

Kar nekaj stvari mi pade na pamet od problematične vodne črpalke ki drsi, razpadajočega hladilnika in po neštetih pregrevanji še zvite glave in posledično fuč tesnila med glavo in blokom.
Alfa Romeo - made in Italy, perfected in my garage
Uporabniški avatar
Damijan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6071
Pridružen: Po Okt 13, 2003 9:30 pm
Vozilo: Lady "K"
Kraj: Gabrje (nedaleč od Preshgain)

+ še najcenejša varianta, cca 5€ stroška, zanič čep na ekspanzijski posodi. In zaradi tega ne drži ustreznega nadtlaka v hladilnem sistemu. Zato tudi gretje ne funkcionira.
AR156aljaz
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 60
Pridružen: Ne Jun 23, 2013 7:49 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: kamnik

Pozdravjlena Teja

Kot prvo je treba preveriti če ventilator dela, oz. če se vklopi ,ko je vozilo segreto na 90 stopinj, če se ne v klopi potem ali je zanic sam ventilator ali pa je zanic samo upor ventilatorja ki je pritrjen na ohisje od ventilatorja. 2. Če to vse stima kot mora ja potrebno preveriti če termostat deluje,preveri se tako da,ko je avto segret na 90 stopinj morata biti vroči obe cevi za vodo,zgornja in spodnja. 3. Če termostat deluje (kar naj bi ,če je bil menjan) je pa lahko zanic vodna pumpa,ki pa se jo ne da preveriti razen tako da se podere jermena in vzame pumpo ven iz bloka motorja. 4. Je pa vprašanje kaj je sedaj z dihtengo od glave motorja in s samo glavo, ker kot pises, ti je avto že veckrat zakuhal :? Upam da je se dobra, ker te motorji niso imeli pretiranih težav s tesnenjem glave.
tejcca
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 56
Pridružen: To Jan 20, 2015 7:53 pm

Hvala za odgovore :)
Pozabila sem napisati se to, da vodno pumpo so ze pogledali in pravijo da je uredu. Za glavo in sam motor naj bi tudi bilo vse vredu..po tistem je zakuhal do 130stopinj samo ene trikrat tako da upam da je zdrzal.
Me pa se zanima, ker nisem ravno ekspert pri teh zadevah..nekateri razlikujejo pregretje vide in to da avto fizicno zakuha...potem da avto zakuha Ni dovolj samo pregretje vode ampak zakuha cel motor?
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Glede na pogostost kuhanja vode bi rekel, da je nujno zamenjati vsaj tesnilo glave, verjetno pa je od vročine "dobila" še kakšna komponenta.

Zakaj se nočejo mehaniki ukvarjati s tem? Ker vedo, da ko enkrat vzamejo zadevo narazen, bo treba menjati pol motorja in pritiklin. Ti pa verjetno tega ne želiš plačati. Mehanik bo imel doma avto s popravilom, ki ga stranka ne želi plačati in potem?

Najhitreje pa se preveri stanje naslednjih stvari:
- kakšno je stanje hladilnika? Je satovje ok ali zeleno, uničeno, oksidirano, nalomljeno? Pušča katera komponenta?
- se vklopi ventilator na obeh stopnjah?
- je v sistemu zrak?
- termostat dela pravilno? Tudi novi so lahko slabi.
- kdaj je bila nazadnje menjana črpalka vode? Na oko se niti slučajno ne vidi kakšno je njeno stanje ...

Na pooblaščencu brez računa? In kako boš zdaj uveljavljala garancijo na delo in dele? Z računom ti pripada 2 leti garancije, zdaj pa nič.
In če misliš, da ti bodo brez računa delali servis na svoje stroške, se prekleto motiš. Izginjanje vode pa je jasen znak, da sistem ne tesni. Če nikjer ne kaplja pod avtom, potem ti voda uhaja v motor. Čaka te pa drago popravilo.
tejcca
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 56
Pridružen: To Jan 20, 2015 7:53 pm

Naj se povem,da je to moj prvi avto in da sem stara 22 let in niti podrazno nisem imela pojma o avtih. Vodna pumpa je bila menjana pred dvemi leti, mehanik je motor razdrl in pogledal pumpo. Sem pa bila takrat Ko se je menjal termostat in pregledala vodna pumpa precej obupana in nisem bila pozorna na racun..bila sem Samo vesela ker mi po tistem avto nekaj casa Ni kuhal.. Sedaj bom bolj pozorna na to.. Se pa na forum obracam zato da mi vsaj kdo ki ima malo pojma svetuje in da bom sama pomirila zivce.

Danes sem opazila da je pospricano povsod po ventilatorju tako da ocitno tam nekaj spusca? Ker voda pomalem zginja tudi ko avto ne laufa.
tejcca
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 56
Pridružen: To Jan 20, 2015 7:53 pm

Satovje bom se pogledala.. Na Ta servis kjer so mi menjali termostat pa ne grem vec tako da bomo tam kjer bodo avto popravljali zaceli z nicle.
Zgoraj so se sprasevali ce se ventilator na 90 stopinj zalaufa..ja se zalaufa..
In se to, pred menjavo manikota klima Ni delala sedaj dela normalno.
Pa se to veckratvse je zgodilo da se Je temperature zacela dvigovat CE pa sem mall bolj pritisnila na gas se je znizala..cudno mi Je pa to da se voda segreje na 110 stopinj potem pa v 2h sekundah pade na 75..
Ko se ne vozim po avtocesti je avto uredu, seveda pa vodo dolivam kar pogosto..
tejcca
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 56
Pridružen: To Jan 20, 2015 7:53 pm

Se to..pooblasceni serviser, ki mi je to pregledoval in menjal termostat je Susnik v Besnici pri Kranju ce kdo pozna in lahko karkoli komentira ker sem slisala cez njega kar nekaj hudih pripomb in je mozno da mi sploh ni naredil kar je rekel da je.. Tako da ce kdo pozna naj prosim malo komentira, da bom vsaj vedela kaj verjet in kaj NE.
Hvala se enkrat za vas cas in pomoc :)
Uporabniški avatar
Gregson007
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 7744
Pridružen: So Mar 29, 2008 7:33 pm
Vozilo: LaFa ...... 404
Kraj: Laibach

No pa ravno s Sušnikom imajo nekateri dobre izkušnje in so zadovoljni, kot je bilo zaslediti v drugih temah.
Sicer pa če se ti redno takole pregreva in ti zmanjkuje vode, se z nadaljno vožnjo stanje samo še poslabšuje.

Pa potem dolivaš v ekspanzijsko samo vodo ?

Če je spredaj po ventilatorjih mokro, kot praviš, potem je hladilnik prebit ali kje pri cevi, ki gre v hladilnik ne tesni.

Naj tole kak ,majster, čimprej preveri
Slika
tejcca
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 56
Pridružen: To Jan 20, 2015 7:53 pm

Antifriz koncentrat in destilirano..
Ja saj to me malo bega, ker nekateri zelo pohvalijo drugi spet NE.
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Nihče ti ne more preko spleta povedati ali so ti naredili prav ali ne in poleg tega bi to bi bilo res neodgovorno.
didi
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 833
Pridružen: Ne Maj 20, 2012 11:47 am
Vozilo: Alfa Romeo Giulietta QV
Kraj: Ljubljana

ali si ga prikopila oz so ga na servisu priklopili mogoče na tester in sprobali stopnje ventilatorja če vse delajo in če jim ubistvu sploh zazna kako napako? lahko da se pa je tudi kot so že prej omenl da je s pokrovčkom kj narobe al pa s posodo. ;) lahko je kje napokana in ne zdrži pritiska in vsakič ko je kj tazga se mu začne mešat.

lp,

d
tejcca
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 56
Pridružen: To Jan 20, 2015 7:53 pm

alfa_samec napisal/-a:Nihče ti ne more preko spleta povedati ali so ti naredili prav ali ne in poleg tega bi to bi bilo res neodgovorno.
Tega sploh nisem želela...preberi še enkat... želela sem mnenja ljudi, ki imajo z njim izkušnje. Nisem prišla nikogar grajat, prišla sem po pomoč.
didi
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 833
Pridružen: Ne Maj 20, 2012 11:47 am
Vozilo: Alfa Romeo Giulietta QV
Kraj: Ljubljana

tejcca napisal/-a:
alfa_samec napisal/-a:Nihče ti ne more preko spleta povedati ali so ti naredili prav ali ne in poleg tega bi to bi bilo res neodgovorno.
Tega sploh nisem želela...preberi še enkat... želela sem mnenja ljudi, ki imajo z njim izkušnje. Nisem prišla nikogar grajat, prišla sem po pomoč.
no tudi jaz sem imel s sušnikom težave oz pač so se dogajale stvari ki se naj ne bi smele ;)
Odgovori
  • Informacija