Potovalni računalnik/ LCD/ Multifunkcijski zaslon - AR 156

Tehnične teme o modelih 156,147 in GT

Moderator: Tehnika moderatorji

Odgovori
Uporabniški avatar
Gricko
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 972
Pridružen: Če Sep 21, 2006 9:00 pm
Vozilo: 156Sw
Kraj: Ljubljana

živjo!
Lastim si AR 156 letnik 2002 z novo notranjostjo, ki ima bord computer in imam problem (sem zasledil tudi že na drugih alfah )

Namreč, ko je avto in BC/lcd hladen dela stvar dobro, kontrast je dobr in črke dobro berljive .....ko pa se LCD oz celotna škatla segrejo /pregreje pa na začne LCD zgubljati kontrast!!
Črke ratujejo vedno bolj temne oz podobne barve kot je ozadnje, tako da se po kaki 1 uri nič več ne vidi na ekrančku!

problem je pregrevanje ( če dam ventilacijo na ful in na 16 C, se začne kontrast vračati)
Sedaj pa ne vem a je to problem ekrančka ali elektro elementov notri.....so kaki upori oz kondenzatorji izgubili svoje lastnosti in ne delujejo tako kot trebe?
Celotno stvar sem razstavil in prelotal na novo, vendar ni vidnega učinka!
dodal sem dodatni ventilator (40 x 40 večji ne gre v zračni kanal), ki naj bi hladil elektroniko, vendar ni kakega velikega učinka....razen da se ga sliši :x


Kaj se da narediti???
Uporabniški avatar
Gricko
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 972
Pridružen: Če Sep 21, 2006 9:00 pm
Vozilo: 156Sw
Kraj: Ljubljana

kaj res noben nima podobnih iskušenj oz podobnih problemov???

Če že noben ni rešil problema, se je vsaj kaj zanimal glede tega (če ga sploh ima)
Uporabniški avatar
žival
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 3281
Pridružen: Pe Avg 26, 2005 12:42 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Litija

Ja doma mamo na Peugeotu 307 isti problem, ko avto nekaj časa stoji na soncu številke na lcd zaslonu praktično izginejo. Na uradnem servisu so seveda rekli, da je potrebno zamenjat ekran, da se ne da nič popravt.
Foggy
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9326
Pridružen: Sr Okt 01, 2003 11:51 pm
Kraj: Ljubljana

Kak mesec nazaj, ko sem kupoval avto sem naletel na 156 SW letnik 02, kateri je imel enake probleme. Praktično se ni nič vidlo na ekranček če ni bilo vključene klime, pa tudi klima ob močnem soncu ni pomagala. Prodajalec je rekel, da je to "kao" normalno. Meni je bilo moteče, saj je praktično neuporaben.

Lp
Uporabniški avatar
Turtle
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4033
Pridružen: Sr Okt 01, 2003 5:22 pm
Vozilo: Alfa Romeo Guiletta QV
Alfa Romeo 155 2.5 V6
Kraj: Bilo kuda kiki svuda

če se vam da vn odmontirat lahko popravimo zelo vrjetno pri men v firmi....

al je inverter problem ali pa neonka...
Uporabniški avatar
Gricko
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 972
Pridružen: Če Sep 21, 2006 9:00 pm
Vozilo: 156Sw
Kraj: Ljubljana

Turtle napisal/-a:če se vam da vn odmontirat lahko popravimo zelo vrjetno pri men v firmi....

al je inverter problem ali pa neonka...
neonka ni....ker je ni :wink: je ful smd ledic in vse delajo...problem je v LCD ekranu oz elektroniki (ko se segreje) ki ga krmili.....verjetno se sesede napetost na "kanalih" oz LCD ne dobi zatostne napetosti na določneo točko, zato rata "prosojen" del ekrana-črke- samo na "pol prosojen"

drugače pa imam zadevo samo postavljeno v avto (nič ni prišravfano dokler ne zrihtam)
Uporabniški avatar
Turtle
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4033
Pridružen: Sr Okt 01, 2003 5:22 pm
Vozilo: Alfa Romeo Guiletta QV
Alfa Romeo 155 2.5 V6
Kraj: Bilo kuda kiki svuda

hm.,.....ok...pol inverterja tud ni...saj ne tipičnega... Možno da je samo več stopenjski fet regulator odeltu, oz. da ma samo hladen spoj...
Uporabniški avatar
Gricko
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 972
Pridružen: Če Sep 21, 2006 9:00 pm
Vozilo: 156Sw
Kraj: Ljubljana

Turtle napisal/-a:hm.,.....ok...pol inverterja tud ni...saj ne tipičnega... Možno da je samo več stopenjski fet regulator odeltu, oz. da ma samo hladen spoj...
glede hladnega spoja sem tudi sam "upal" na to napako vendar......
sem prelotal na novo celo elektroniko (dve obojestranski plati) in sami SMD elementi (čipov nisem lotal, da jih nebi pregrel, sem pa vse upore, kondenzatorje, diode, tranzistorje...na novo prelotal).....nažalost ni pomagalo :doubt:

PS: lahko poslikam zadevo in jo dam na net, če bi bilo kaj več pomoči)
alfafil
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4576
Pridružen: Če Feb 05, 2004 2:16 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: maribor
Kontakt:

-glede na to da oba imata elektroniko v "malem prstu",me res zanima kdo še lahko kaj pomaga :doubt:
Foggy
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9326
Pridružen: Sr Okt 01, 2003 11:51 pm
Kraj: Ljubljana

Kaj pa če ni napaka in imajo vse tako, predvidevam...

Lp
Uporabniški avatar
Turtle
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4033
Pridružen: Sr Okt 01, 2003 5:22 pm
Vozilo: Alfa Romeo Guiletta QV
Alfa Romeo 155 2.5 V6
Kraj: Bilo kuda kiki svuda

dej sliko, čeprav dvomim... tele fete je treba vse dol pobrat da jih lahko zmereš... nimajo teli LCDji tko da če je luč pržgana mal bol osvetli,... probi če to dela..
Uporabniški avatar
Gricko
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 972
Pridružen: Če Sep 21, 2006 9:00 pm
Vozilo: 156Sw
Kraj: Ljubljana

Foggy napisal/-a:Kaj pa če ni napaka in imajo vse tako, predvidevam...

Lp
dvomim :doubt: ......če pa je tako original......bom pa začel alfe gledati z "drugačnimi očmi" :doubt:
Uporabniški avatar
Gricko
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 972
Pridružen: Če Sep 21, 2006 9:00 pm
Vozilo: 156Sw
Kraj: Ljubljana

Turtle napisal/-a:dej sliko, čeprav dvomim... tele fete je treba vse dol pobrat da jih lahko zmereš
sliko bom dal jutri na net...
sploh ne vem kje oz kateri so feti, niti nisem nič meril......samo prelotal sem na novo celo plato.....
ko bom dal slike mi lahko nato pokažeš kaj naj premerim....ker meni ta elektronika :doubt: osnove že, potem se pa vstavi


Turtle napisal/-a: ... nimajo teli LCDji tko da če je luč pržgana mal bol osvetli,... probi če to dela..
:doubt:
lahko štimaš "day brightness"ko so luči vgasnjene in in "night brightness" ko imaš luči prižgane....
oboje imam na MAX, ravno tako imam na MAX sensitivity ...

saj pravim, da prvih 20 min ko avto vžgem dela LCD dobro in se vse vidi, ko se stvar segreje pa črke začnejo bledeti....

tako da tukaj je sigurno problem temperatura......ali je kriv za to kak transistor/kondenzator/upor...., ki spremeni svoje osnovne lastnosti ko se mu dvigne temperatura ali pa je LCD "iztrošen"
Uporabniški avatar
Turtle
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4033
Pridružen: Sr Okt 01, 2003 5:22 pm
Vozilo: Alfa Romeo Guiletta QV
Alfa Romeo 155 2.5 V6
Kraj: Bilo kuda kiki svuda

Lahko probaš potem ko ti neha delat, odpret vrat, ker takrat se lučka v avtu prižge in (vsaj mislm tako) probalo mal dvignit svetilnost.... A to naredi?

sam tok da vem če je ta del OK,..
Uporabniški avatar
Gricko
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 972
Pridružen: Če Sep 21, 2006 9:00 pm
Vozilo: 156Sw
Kraj: Ljubljana

ja ko odpreš vrata , bolj svetlo sveti.....tudi ko greš v meni začne močneje svetiti....problem je kerni povsod enako osvetleno....

evo prilagam slikce, kjer se vidi kako stvar "deluje"

najprej je slikano, ko je stvar hladna in dela OK......naslednje slike so, ko se stvar segreje...se točno vidi kako slabo sveti in da na nekaterih mestih bolj , drugje slabše.....

in še slikce notranjosti...in "kao hlajenje" , ki ne deluje
večja kakovost slik je na portalu
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

upam da bo kaj pomagalo

PS: tist upor (120 ohm 1/2W ) in dioda ter konektor so naknadno prilotani za ventilator....da ne bo koga motilo
lp
Odgovori
  • Informacija