Motorno olje: Enciklopedija / Vse o olju

Vodniki o nakupu in vzdrževanju

Moderator: Tehnika moderatorji

Odgovori
Uporabniški avatar
El Barto
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6823
Pridružen: Ne Jan 15, 2006 7:25 am
Vozilo: Alfa Romeo Stelvio Q4 2.0 MA 280 2019
Alfa Romeo 166 2.5 V6 2001
Alfa Romeo GT 2.0 JTS 2006
Kraj: Gorje

Najprej prosim koga od skrbnikov foruma, da tole temo da pod ne prezri in mogoče prestavi v oddelek ostalo ali v vodnike


Bella še vedno lepo deluje. :mrgreen:
Sem pa videl neke vrste goščo v Seleniji Gold, vendar ne vem, če ni to le ostnek zanemarjanja motorja, ki se sedaj čisti.
Žal nisem slikal tiste packarije ampak takole izgleda notranjost #-o
Slika
Nekdo je zelo lepo skrbel za tale motorček. :evil:
Alfa Romeo - made in Italy, perfected in my garage
alfaboy
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 235
Pridružen: Sr Nov 30, 2005 10:41 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Krško

Vrjetno bo kar TribesMan odgovoril na tole....

Koliko so te številke dobre oz. slabe???

SAE 10W-60
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Test Method(s) Unit Typical
Relative Density ASTM D4052 0.838
15°C

Appearance Visual bright and clear

Viscosity 100°C ASTM D445 mm²/s 23.5
Viscosity 40°C ASTM D445 mm²/s 174
Viscosity Index ASTM D2270 None 164
CCS -25C ASTM D5293 cP 6100
Ash, Sulphated ASTM D874 % wt 1.2
Total Base ASTM D2896 mg KOH/g 10.2
Number, TBN


Hvala za odgovore....

LP
Alfist po duši!!
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

Hmmm... dobre že dobre... sam za na pisto mogoče... na cesti nevem kaj bi počel s tako gostim oljem.
Uporabniški avatar
lizard
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4991
Pridružen: To Maj 30, 2006 7:19 pm

Gre za Castrol Edge Sport, kar je novo ime za Castrol RS.

Medtem ko je pa Castrol Edge = Castrolu TWS. Torej bivši TWS in je neprimerno boljši od Castrola Edge Sport, predvsem ima višji HTHS in je namenjen BMW M verzijam. Mislim da HTHS znaša čez 5, medtem ko je pri RS-u (Edge Sport) bogih 3,7. Bogih zato ker je za xW-60 olja to relativno nizka cifra.


Sam tega olja ne bi izbral predvsem zaradi tega kar je povedal Tribes. Če že hočeš divjat raje kaj v smeri 5W-50 (Mobil 1 Rally Formula recimo, ki ima HTHS tudi čez 5).
"There are a lot of good sports car on the road."
"I know, I pass them all the time."
Alfa Romeo. Engineered to Excite.
alfaboy
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 235
Pridružen: Sr Nov 30, 2005 10:41 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Krško

Not sem hotu dat Selenia racing 10w-60... Sem ga naroču na mimo vrste, pa sm čaku tri tedne, obljublal, pol pa sporočil, da ga ne morejo dobit, pa mi kot alternativo ponudli Castrol Edge Sport 10w-60.... http://www.mimovrste.com/katalog/produc ... 3420102820

Ker se je mudilo z odgovorom, pa ker so mi ponudli ceno 10€ na liter sem uzel brez premisleka...

Imam 156-ko 2.0 TS, že za Racing sm spraševal, če dam to not, k avta lih ne teram redno na 5+k obratov, pa so vsi rekl to not in to je to... Zato sem pol tudi za Castrol odgovoru, ajde, dejte za 10€ po litru...

Zdej če bom s tem naredu več škode kot koristi motorju bom tud teh 60€ požrl, pa drugo olje nabavu...

Očitno se na olja oba spoznata, dejta svetovat kaj dat v tak motor...

Očitno mam zdej 6l Castrola za prodat :cry:

Hvala za hitr odgovora...
Alfist po duši!!
Uporabniški avatar
El Barto
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6823
Pridružen: Ne Jan 15, 2006 7:25 am
Vozilo: Alfa Romeo Stelvio Q4 2.0 MA 280 2019
Alfa Romeo 166 2.5 V6 2001
Alfa Romeo GT 2.0 JTS 2006
Kraj: Gorje

Nevem kako je z drugimi, vendar smo doma enkrat imeli Castrol, sicer eno nižjecenovno varjanto, pa je šla slozi motor in auspuh, kot da batnih obročkov sploh nebi bilo, napram navadnem Valvolinu.
Tudi zaradi tega kastrole jaz ne kupim.

Sem vozil Bello na Selenio Racing, pa je v mrazu kar grdo gosta.
Sedaj ima Mobil 1 Rally Formula 5W-50 in manj pokuri bencina, pa tudi malce lepše teče.
Zavrti se občasno do 6.500 rpm ampak to samo občasno.

Cena ... jaz sem dal zanj cca 10€ po litru, sedaj se prodaja malenkost dražje ampak če malce povprašaš, ga ni problem dobit za manj kot 10€ za liter.

Kot kaže bom še kar en čas vozil z Mobilom, tudi v Nubiri se Mobil Formula S 10W-40 precej dobro obnese, bolje kot Selenia Gold.

PS
Tudi jaz imam nekaj olja viška - Selenia Racing, 3 kantice (6l).
Alfa Romeo - made in Italy, perfected in my garage
Uporabniški avatar
Alan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4553
Pridružen: Ne Feb 27, 2005 3:10 pm
Vozilo: Giulia 2.0t rwd in 156 3.0 24V V6 GTAm

@ alfaboy

Daj v 2.0 TS-a kakega motula 5w-40 pa bo ok.
Če pa pogosto priganjaš avto pa naj bo druga cifra 50 (npr motul sport 5w-50)
Alfa je kot punca, če ne skrbiš za njo te hitro prevara z avtomehanikom :mrgreen:
https://enigma-motorsport.si/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uporabniški avatar
El Barto
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6823
Pridružen: Ne Jan 15, 2006 7:25 am
Vozilo: Alfa Romeo Stelvio Q4 2.0 MA 280 2019
Alfa Romeo 166 2.5 V6 2001
Alfa Romeo GT 2.0 JTS 2006
Kraj: Gorje

Tale Motul Sport je pa kar težko dobit. A se ga kje v SLO dobi?

Gledam pa podatke in sta z Mobilom precej tam, tam.
Alfa Romeo - made in Italy, perfected in my garage
Foggy
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9326
Pridružen: Sr Okt 01, 2003 11:51 pm
Kraj: Ljubljana

Jaz sem v 2.0 TS skozi točil Castrol TXT 5w-40, prav tako v 1.8 TS, pilo ga ni in tudi drugih problemov ni bilo. Doma ga uporabljamo že več kot 10 let in nikoli nobenih težav ali porabe, tudi v boxer motorjih (Alfa, Subaru).
Uporabniški avatar
Alan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4553
Pridružen: Ne Feb 27, 2005 3:10 pm
Vozilo: Giulia 2.0t rwd in 156 3.0 24V V6 GTAm

Seveda je delalo, saj večina toči taka olja. Samo zakaj bi sedaj ob vsem znanju in podatkih, ki so na voljo, sploh še dajali denar za brozgo, ko pa se dobi boljšo zadevo in to večinoma celo ceneje.
Alfa je kot punca, če ne skrbiš za njo te hitro prevara z avtomehanikom :mrgreen:
https://enigma-motorsport.si/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uporabniški avatar
lizard
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4991
Pridružen: To Maj 30, 2006 7:19 pm

Alfa_Boy: Sa je ne bo nič narobe če boš enkrat vlil Castrola not. 10W-60 pomeni, da bo olje ogreto na delovno temp. bolj viskozno kot olja xW-40 ali xW-50, v praksi to pomeni, da bat rabi več energije da se premakne, kar poveča porabo in odvzame nekaj moči, v praksi verjetno skoraj neopazno, po drugi strani pa so olja višje viskoznosi bolj obstojna če avto zelo rad priganjaš. In ker ima Castrol Sport Edge HTHS 3,7 ga pač po največ 10.000 km menjaj.


Takrat pa bi jaz na tvojem mestu gledal za dvema oljema. Če si normalen voznik potem Motul X-Cess 5W-40, če pa res rad divjaš pa Mobil 1 5W-50 Rally Formula. Oba olja sta polna sintetika (v tem primeru PAO sintetika) in veljata za odlični olji. Selenia Racing je pa navadna žalost od olja :).



Kar se Castrola tiče pač proizvajajo povprečna olja, kar pomeni da so dovolj dobra za večino voznikov na naših cestah. Stvar ki mene pri Castrolu moti j to, da dajejo zelo malo detergentov v olje. Kar pomeni - enkrat Castrol - vedno Castrol. Ker če bo dolgotrajni uporabi Castrola greš recimo na Mobil, ki daje v olja več detergentov, slednji očisti vse kar Castrol ni, in potem se v olja lahko najde vsega in svačega. Zato je moj predlog ponavadi Motul ali Mobil, ki izstopata, cena pa ni nič kaj višja, napram ostalim oljem. Se pa oba zelo enostavno dobita na slovenskem tržišču.

Edino res odlično oz. vrhunsko olje je že prej omenjeni Castrol Edge 10W-60 (BREZ SPORT oznake), ki se na BMW servisu imenuje Castrol TSW. To olje je nastalo ker je BMW malo pristisnil na Castrol, da naredi olje, ki bo dovolj dobro za njihove M verzije. Zato ima Castrol Edge Sport 10W-60 HTHS 3,7, Castrol Sport Edge 10W-60 pa ima HTHS 5,7. upam, da sta podatka pravšnja, ampak razlika je v vsakem primeru velika.
"There are a lot of good sports car on the road."
"I know, I pass them all the time."
Alfa Romeo. Engineered to Excite.
alfaboy
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 235
Pridružen: Sr Nov 30, 2005 10:41 am
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Krško

Lokalni diler vzel v račun Castrola, v zamenjavo sm pa vzel Mobil 1 Rally Formula 5W-50

Upam, da sem naredil uslugo motorju, pa da mi jo bo moja Alfica znala poplačat....

Hvala za vse odgovore in LP
Alfist po duši!!
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Samo zakaj bi sedaj ob vsem znanju in podatkih, ki so na voljo, sploh še dajali denar za brozgo, ko pa se dobi boljšo zadevo in to večinoma celo ceneje.
Alan, pazi, ker te bo treentar zdaj zagnjavil, da zakaj pa ne Selenie!?
Uporabniški avatar
kosir1234
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 3687
Pridružen: Če Feb 25, 2010 5:47 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Žiri

Kakšne so normalne temp. olja v motorju? In pribljižno pri kakih temp. olje ne maže več zadostno?

Pri meni je nekako okoli 100°C in enih 110°C Če ga malo pritisnem... No tok cagar kaže =)
(╯°□°)╯︵ ┻━┻.
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

Pri 120°C imaš hude probleme...

Načeloma bi blo fajn če bi bilo olje pribito na kakih 100°C... Sam ponavadi precej niha.
Odgovori
  • Informacija