Motorno olje: Enciklopedija / Vse o olju

Vodniki o nakupu in vzdrževanju

Moderator: Tehnika moderatorji

Odgovori
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Saj AR uradno pravi, da je poraba olja do 1 liter na 1000 km še v mejah normale :lol:
Uporabniški avatar
kosir1234
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 3687
Pridružen: Če Feb 25, 2010 5:47 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Žiri

sej ni edina firma k to napiše... mal se je pa treba zaščitit, da ni treba tok motorjev zamenjat v garanciji :D
(╯°□°)╯︵ ┻━┻.
Banny
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1830
Pridružen: Če Okt 04, 2012 12:14 pm
Član Alfa Kluba: 1
Kraj: Tolmin

No ker smo glih pri porabi olja...
Prjatu meu Toyoto Celico, kurili mu je tud precej olja, pozabu kolko, klice po servisi, pravjo enako, 1l/100km je normalno.
No pol je pa ob dezevju in poplavah lani zapeljau skozi luzo, mu je pa blok motorja sulo, ker je porozen biu...
alfasan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2240
Pridružen: Po Maj 14, 2012 5:27 pm
Kraj: Ljubljana

Da smo mal resni.
Potrebno je preverit razlog porabe olja.
Ce so razlogi v semeringih ali kaksno drugo spuscanje in se da to poceni odpravit, potem se to popravi. Drugace pa je najceneje dolivat.
Samo zaradi porabe olja motor ne bo crknil. Potrebno je samo preverjat nivo.
Vozil sem kangooja 1.2 16v s skoraj 400.000 km. Ta avto je od novega pokuril cca. 5 litrovoz. Eno kantico elfa na servisni interval.
In kot ste napisali, ker je bila meja reklamacije 1 liter na 1.000 km tega niso priznali.

Navsezadnje pa tudi en človek poje več kot ta drug. Pa oba živita samo do svoje smrti.
Uporabniški avatar
Crazy Alfista
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4290
Pridružen: To Jul 05, 2005 3:01 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Ljubljana

ja fabrka se pac zazihra
ampak dolivat olje pa tut ni glih pocen 8)
Alfa Romeo 145 1.7 8V boxer
alfasan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2240
Pridružen: Po Maj 14, 2012 5:27 pm
Kraj: Ljubljana

Crazy Alfista napisal/-a:ja fabrka se pac zazihra
ampak dolivat olje pa tut ni glih pocen 8)
V Leclercu kupiš Total, Shell ali Elf 5-40 za 5 eur na liter v akciji in te pride dolivanje ce ga mors 3 litre dolit na en interval ceneje kot ena gumica ali zihurunga na pooblascencu.
Tko, da ne vem ce se splaca.
Vsak se pa sam odloci, ker je njegov avto in denar. Enako kot pri izbiri olja. Skoraj sosed v svojega fauveja daje extralub iz Leclerca ze od kar je pri nas in nima nobenih tezav, avto ima pa skor pol miljona kilometrov.
Jaz recimo ga ne bi uporabil.
Le Giga
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 76
Pridružen: Po Apr 27, 2009 6:23 pm

Jaz sem tudi mnenja da mi je trenutno na avtu take vrednosti ceneje dolivat, kot pa menjat tisiti semering. ker kolikor je meni znano poseg ni poceni, je treba sneti most, vzeti narazen menjalnik in motor ipd. pa tudi sam semering ni čisto poceni.
Na konec koncev se pa zaradi tega posega poraba ne bo čudežno nehala. In kot smo rekli, avto ne bo kar umrl zaradi tega, ker "skuri" nekaj olja...
Škodoželjneži, ki sprašujejo koliko se kadi, naj se usedejo v svojega dizla in oddimijo po kakega BMWja ali Hondo, ki ne boste verjeli, ravno tako radi papajo olje :mrgreen:
Zadnjič spremenil Le Giga, dne Ne Avg 25, 2013 11:58 am, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
THOR
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1262
Pridružen: Ne Jan 14, 2007 1:06 pm
Vozilo: alfa 33/156/159/giulietta

Vsak avto popapa nekaj olja, kdor trdi drugače laže sam sebi. In ob zmerni porabi, ga pač malo doliješ. Je pa tudi res, da 1l na 5k km, ni ravno malo.
Tudi vsa študija o kvaliteti olja, oz kaj vliti v avto, ni tako resna, kot se zdi. Veliko je ljudi, ki v avte vliva vse kar piše olje in ima onake 5/15/40/50 in se ravno tako vozijo. Sam sem v prejšno alfo vlival selenio,shella,totala,motula in kljub veliko km, avto pomoje še gre. Vprašanje je kaj sploh vlivajo serviserji/mehaniki v avte, če nas ni poleg. Bolj pomembno se mi zdi,da je olje menjano v nekem spodobnem intervalu. 15k do 25km za dizle ne bi smela povzročati težav tudi tako osovražena selenia.
Pij, jej, kavsaj, za delo se ne ravsaj!!!
alfa 33//156//159//giulietta
Le Giga
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 76
Pridružen: Po Apr 27, 2009 6:23 pm

THOR napisal/-a:Vsak avto popapa nekaj olja, kdor trdi drugače laže sam sebi. In ob zmerni porabi, ga pač malo doliješ. Je pa tudi res, da 1l na 5k km, ni ravno malo.
Tudi vsa študija o kvaliteti olja, oz kaj vliti v avto, ni tako resna, kot se zdi. Veliko je ljudi, ki v avte vliva vse kar piše olje in ima onake 5/15/40/50 in se ravno tako vozijo. Sam sem v prejšno alfo vlival selenio,shella,totala,motula in kljub veliko km, avto pomoje še gre. Vprašanje je kaj sploh vlivajo serviserji/mehaniki v avte, če nas ni poleg. Bolj pomembno se mi zdi,da je olje menjano v nekem spodobnem intervalu. 15k do 25km za dizle ne bi smela povzročati težav tudi tako osovražena selenia.
Se strinjam s tabo. 1l/5000km ni ravno malo, ni pa grozno. In veliko avtov toliko popije ali pa še več. Je pa res da marsikateri pa tudi manj =D>
Uporabniški avatar
THOR
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1262
Pridružen: Ne Jan 14, 2007 1:06 pm
Vozilo: alfa 33/156/159/giulietta

Ja pred časom si lahko opazil pojav, ko so uporabniki golfov točili bencin/nafto in skrati prinesli z petrola liter olja. To je bilo pač čist normalna procedura tankanja :) Pa so avti že takrat imeli 400k+ km in verjetno še danes rožljajo nekje po bosni. Če je avto star in z njim ne dela veliko km, pač dolivaš in furaš, dokler gre, potem pa v prešo.
Pij, jej, kavsaj, za delo se ne ravsaj!!!
alfa 33//156//159//giulietta
peruccy
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 527
Pridružen: Ne Maj 16, 2010 12:35 am
Vozilo: Skyline R33 GTS-T, Forester SF5 EJ205, Almera N15 GTi, P205 XUD9TE

Nevem če je že kdo dal gor ta link... V glavnem, zanimivo testiranje različnih olj in rezultati:
klik

ter video:
klik
Uporabniški avatar
THOR
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1262
Pridružen: Ne Jan 14, 2007 1:06 pm
Vozilo: alfa 33/156/159/giulietta

Zanimive razlike.
Pij, jej, kavsaj, za delo se ne ravsaj!!!
alfa 33//156//159//giulietta
alfasan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2240
Pridružen: Po Maj 14, 2012 5:27 pm
Kraj: Ljubljana

Toda se vedno je dejstvo, da so Tasovi golfi delali in se delajo 500.000+ km z INA ali texzaco, extralub, lidl olje ali WTF najcenejsimi olji.

Moje mnenje je, da so za cestne avtomobile vsa olja dolocene specifikacije v obicajnih razmerah dobra.
Razlike pridejo v postev pri dirkalnikih, trzkih terenskih avtih, ki so stalno na maks. obremenjeni ali pa za avte v ekstremih vremenskih razmerah.
Vazna je redna menjava, ki naj bo tudi prilagojena voznji in naj ne bo predolgih intervalov.
Maks. 15.000 km.
Ce imas denar za avto, potem 5 litrov olja, pa oljni filter in delo ne predstavljata stroska.
5x 5 eur za olj + oljni filter 6-7 eur + delo 10-20 eur.
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

Zanimiv test, ki pa pove samo eno stvar, kako se olje obnaša če ga kuhaš pri 400°C...

Kar pa v motorju ni prav pogosto (težko bi rekel da ima kak del motorja 400°C med delovanjem, pa da je v stiku z oljem, mogoče tam okoli batnih obročkov...), razen če si tiste sorte pacient, ki turira avto potem pa takoj ugasne, pol se pa olje zapeče na ležajih turbine...

Bi pa pričakoval da bi po kuhanju stestirali še vizkoznost in mazalne sposobnosti... Ne pomaga prav veliko če se olje sicer ne polimezira, a postane kot voda...
RM28
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 8
Pridružen: Pe Feb 18, 2011 8:14 am

TribesMan napisal/-a:Zanimiv test, ki pa pove samo eno stvar, kako se olje obnaša če ga kuhaš pri 400°C...

Kar pa v motorju ni prav pogosto (težko bi rekel da ima kak del motorja 400°C med delovanjem, pa da je v stiku z oljem, mogoče tam okoli batnih obročkov...), razen če si tiste sorte pacient, ki turira avto potem pa takoj ugasne, pol se pa olje zapeče na ležajih turbine...

Bi pa pričakoval da bi po kuhanju stestirali še vizkoznost in mazalne sposobnosti... Ne pomaga prav veliko če se olje sicer ne polimezira, a postane kot voda...


=D>
Odgovori
  • Informacija