Nakup rabljene: AR 159 2.4 JTDm

Vodniki o nakupu in vzdrževanju

Moderator: Tehnika moderatorji

tejtej
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 118
Pridružen: Če Nov 08, 2012 9:42 pm

Zdravo vsem!

Kupujem AR 159. Po prebiranju foruma sem se odločil, da se registriram in postavim par vprašanj.

Danes sem si ogledal eno 159ko, letnik 2009, 80k km! Izgledala je fantastično, oprema distinctive... 200KM motor, avtomatik.

Prosim povejte mi, na kaj naj bom pozoren pri nakupu? Baje so porodne težave teh vozil odpravljene po letu 2007?

Kako bi preveril delovanje DPF filtra? Moram biti še na kaj pozoren?

Avto izgleda odlično, tako od zunaj, kot navznotraj. Notranjost ni čisto nič obrabljena, tako da bi verjel, da ima 80k km!


Prosim za vaše kometarje.


P.S. Bi bil pripravljen kdo iti z mano na ogled vozila? Dobi za kako gajbo piva!!

lp,
Matej
Uporabniški avatar
ziga_
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 866
Pridružen: Pe Sep 28, 2012 2:49 pm
Vozilo: Alfa Romeo 159 Sw 1.9JTDm 16V
Kraj: Ljubljana

Pozdravljen in dobrodošel na forumu. Prvo me zanima kje pa imaš ogledano to vozilo? Morda kakšen link? Sedaj z avtomatiki ravno nimam izkušenj, ampak na dolgi rok zna bit strošek kakor berem po forumih. Če ti ni kakšen problem je tudi veliko boljši 1.9 JTDm agregat, sedaj za 2.0JTDm nisem ziher kako je, ampak tako sem slišal da ni najbolj hvaljen motor. Bodi pozoren, da ni bilo vozilo zaklofano (preglej podvozje ali je bilo kje kaj menjano, švasano, servisirano, poglej pleh ali so linije vse ok ali kaj iztopa, ali je barva povsod isti odtenek ali kaj iztopa). Da vidiš ali je bilo vozilo kdaj karambolirano itd. Ja v 2007 so odpravili kup problemov, ki jih je 159 imela, samo še vedno je bila kakšna serija pri 2007 z fellerjem. Tako da od 2008+ za ziher vse ok. DPF filter ni več težaven, še posebi če se vozilo vozi tudi na relacijo, da ni samo kakšna mestna vožnja. Če ti kaj pomaga, ko sem jaz kupoval svojo sem tudi zastavil 1001 vprašanje in dobil veliko dobrih odgovorov. Link: http://forum.alfa-klub.com/viewtopic.php?t=29203

Drugače je pa večina testna vožnja, če so kakšni črički med vožnjo, se motor lepo obnaša, so kakšni drugi zvoki prisotni med vožnjo, če sklopka drsi, ima v podvozju luft ki se ga čuti na volanu med vožnjo, veliko tudi pove obraba pnevmatik. Je enakomerna ali ne, tako se vidi kako je z optiko, pelji ga na hitro cesto ali avtocesto kako se obnaša pri večji hitrosti 100-130km/h, malo naglega speljevanja, zaviranje pri večji hitrosti, da preveriš če kje kaj trese med zaviranjem - okvara zavornega sistema, potem preglej, da vse deluje (elektronika, klima, radio itd...) in na koncu na računalnik priklopit, če ima servisno knjigo štemplano pri uradnem, bo imel v spominu datum in kilometrino in preveri če se ujema, pa če je bilo karkoli odklapljano iz sistema ali v okvari bo računalnik vse javil... Mislim, da nekako tako če dobro preveriš bo ok. Pelji ga k kakšnemu odličnemu kleparju, da ga dvigne in preveri. Za vsak slučajn pa kot si omenil še koga, ki se spozna s sabo. Želim ti veliko sreče pri nakupu.

Lp
tejtej
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 118
Pridružen: Če Nov 08, 2012 9:42 pm

Hvala za lep odgovor. Jutri grem na testno vožnjo. Bom preveril, kar si svetoval.

Konkretno gledam tole:
http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=6498291&show=1

Kak komentar? Cena primerna? Kilometri mi zgledajo ok, ampak lahko so pa tudi prevrteni.
Dobim pa 1 leto garancije na vozilo.
Uporabniški avatar
ziga_
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 866
Pridružen: Pe Sep 28, 2012 2:49 pm
Vozilo: Alfa Romeo 159 Sw 1.9JTDm 16V
Kraj: Ljubljana

Uh uh uh... Pojdi stran od vozila. Zelo znani avtohandler-nategatorji so: Avto Grosuplje, 1A Avto in Avto Cesar, Avto Medvode... (1A Avto in Avto Cesar imata istega lastnika). Pisano je veliko o njih po raznih forumih, vklučnjo s tem. Jaz sem mesec dni nazaj kupil svojo 1.9 JTDm, 66.200km, 2008, osnovna oprema, realno vozilo, ceno je imel nastavljeno 11.900€. Tudi to ti lahko veliko pove, saj je tako vozilo kot ga gledaš vredno ziher 13-14.000€ če je res to kar govori oglas. Enkrat sem bil tam, popolnoma iz firbca in že prodajalci so bolj zapečene sorte, preko kolpe... Sam sem slišal veliko graj, kako vrtijo km, kupujejo zaklofana vozila in jih na hitro skupaj zmašijo, skratka slaba vozila. Tako, da sem se sam tudi od tam umaknil.. Če bi rad realno vozilo z malo km za realno ceno se oglasi pri Ramastra (kjer sem ga kupil tudi jaz), če ti oprema kar pomeni boš dobil najbolj realno vozilo pri forumašu Žival. On uvaža novejše in preverjene Alfe, kontakt je bil v rubriki Splošno pod temo ''Ali kdo pozna to Alfo'' (zadnja-predzadnja stran). Pač to je zgolj moje mnenje, kar boš naredil je odločitev tvoja, vsekakor pa da najdeš kakšno pošteno...

Lp
tejtej
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 118
Pridružen: Če Nov 08, 2012 9:42 pm

Hja.. Avto zgleda fajn, res pa je, da ima nekam veliko opreme in precej ugodno ceno, glede na ostalo ponudbo.

Seveda avta ne bi kar kupil. Najprej bi ga peljal na servis, da se pogleda stanje vozila, preveril vse papirje, kilometre. Danes grem na testno vožnjo z njim pa da vidimo a kaj poka itd.

Kot sem že rekel, avto navznotraj zgleda brezhibno - nobene obrabe na kritičnih mestih (volan, ročke, vrata...), tako da bi mogoče še verjel, da ima 80kkm.

Če bi ga kupil bi pa itak preventivno naredil generalko.

Hvala za mnenje.



P.S. Še vedno se išče nekdo, ki bi šel z mano na ogled in se spozna na Alfe (in njene hibe)!!
Uporabniški avatar
dzuko
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 697
Pridružen: So Feb 27, 2010 9:59 pm

Pri moji 156 360k km imam poseden sedež, rahlo znucan volan (samo na sredini, tam kjer roka "počiva"), kar dosti znucane multifunkijcske tipke (ampak je znano, da so pri 156 bolj slabe kvalitete), malo znucano ročko in kar dosti znucan pedal za sklopko. Če jo prevrtim na 200k km, ne bo noben vedel. :wink:

Če ima avto relacije, torej konstantno 5. in 6. prestava, ima lahko 300k km, pa je v veliko boljšem stanju kot mestni avto s 100k km. Pa sej to sploh ni point teh preprodajalcev, point je, da oni ustvarjajo profit ko kupujejo krš avte in jih pokrpajo na silo in prevrtijo malo kilometre ali super ohranjene avte z veliko kilometri in samo prevrtijo veliko kilometrov. In če kupiš drugega je načeloma super, samo razliko pobaše aroganten papak s pederušo (če štekaš kaj hočem povedat) in nekateri tega ne moremo sprejeti :mrgreen: .

Jaz sem na 156 jtd doktoriral, za 159 pa pojma nimam, upam da se najde kdo, ki bi šel s teboj...
tejtej
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 118
Pridružen: Če Nov 08, 2012 9:42 pm

Heh, hvala za ta info.
Saj to mi je jasno, da pri preprodaji mora nekdo zaslužit, drugače to nebi laufalo. Meni se ne da ukvarjat z uvozom in vsemi papirji itd. Naj imajo tisto provizijo ;)

Mi lahko kdo vsaj predlaga kam naj avto zapeljem, da se ga pregleda in da so mehaniki korektni (in ne slučajno podkupljeni s strani teh preprodajalcev)?

Nekaj sem bral o Avto Zega?

/edit

Aja zdej vidim, da je ta Zega iz 06 okoliša. Jaz bi raje nekoga v Ljubljani...
Uporabniški avatar
dzuko
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 697
Pridružen: So Feb 27, 2010 9:59 pm

Moje mnenje, če je avto tolk slab, da se lahko par stvari takoj opazi, ti bodo dovolili samo po dvorišču, če pa je tolk slab, da se ne opazi, boš pa z začasnimi tablicami ga lahko kam peljal, ampak potem tudi ne boš nič opazil oz. noben drug mehanik ne bo.

Vpraši zival na forumu, če zasluži 2-3k pri avtu ko ga uvozi? Raje čakaj na preverjen privat oglas, kot da mečeš denar skozi okno, je pa težko, se strinjam...
tejtej
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 118
Pridružen: Če Nov 08, 2012 9:42 pm

Danes bil na testni vožnji.

Mogoče ta test pride še komu prav.


Avto smo brez problemov odpeljali na ulico. Na obvoznico žal ni šlo, ker avto nima vinjete.

Evo moji objektivni občutki:

Avto je v prvo vžgal. Motor se ni nič zaganjal, tekel je lepo, čeprav hladen na cca 800-900rpm. Pustili smo, da se motor malo segreje, predno smo avto zapeljali na cesto. Najprej je vozil kolega.

Šli smo po ulici do obvoznice, ter malo naokoli. Tam je bila ena ravnina, kjer je kolega potegnil do 120. Vleklo je zelo lepo in zvezno. (čeprav sem - iskreno - malce več pričakoval od 200KM). Potem smo poskusili bremze. Za moje pojme odlične, abs deluje, prilepilo me je na armaturno.

Zatem sem za volan vsedel jaz in peljal isti krog še enkrat. Avto se je že prej segrel na 90'C in tudi med testom ostal na 90'C.
Isto sem poskusil potegnit do 120. Občutki zelo dobri. Poskusil sem sport mode in winter mode menjalnika. OK! Zatem sem poskusil levo desno vijugati po cesti - avto se je hitro odzival.
Vsega skupaj smo avto vozili 10 minut. Med vožnjo - pospeševanjem, zaviranjem, vijuganjem - nisem slišal nobenega pokanja, škripanja itd.
To je bilo to od testa.

Vse kar sem napisal je res objektivno - ne lažem sam sebi :-)

Moje (in kolegovo) mnenje je, da je avto v zelo dobrem stanju, tako navzven, kot navznotraj. Edino kar bi pripomnil je, da je bil spoj pri turbini in motorjem malce masten - baje je tako pri vseh mašinah... ? Tudi po testni vožnji na tistem mestu ni bilo novega olja (kapelj olja).


Potem smo preverili še zunanjost. Najprej lak - s posebno napravo. Merjenja naokoli so pokazala vrednosti med 70 in 75, brez odstopanj. Poskusili smo na vseh kritičnih mestih, na strehi itd.

Preverili smo gume - vsaj še za 2 sezoni so odlične (globok profil).

Vse luči in elektronika deluje, pravtako gretje, radio, šipe,.... vse ok. Notranjost tip-top.


Sedaj čakam na papirje (avto je iz Italije). Ko dobim papirje se bo preverilo zgodovino avta, zatem se pogovarjamo naprej.

Avto gre potem do servisa, kjer se ga bo pregledalo. S tem tudi ne bo težav, vsaj tako pravijo. Avto bodo do izbranega servisa dostavili oni.


Zaenkrat vtis - zelo dober.


Vaša mnenja? Kaj mislite o turbini?
skyblue
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 763
Pridružen: Sr Sep 07, 2011 9:06 am

Taka vprašanja so mi lepo rečeno smešna. Na tvoj post ti lahko vsak odpiše karkoli, komu boš verjel ? Pomoje je to prepričevanje prepričanega....Z avtom načeloma ni nič narobe tudi če ima 300.000 km. in je bil redno servisiran.( dokazila z računi) Lahko boš imel z njim manj težav kot pa s takim, ki jih ima 100.00km. Je pa seveda velika razlika v ceni. Vse kar je izrabljeno v notranjosti se da zamenjat, da avto izgleda kot nov. Sam sem videl 159 letnik 2009 z 290.000km pa bi ji brez težav pripisal 150.000 manj.....

Moje mnenje, če je znana servisna zgodovina, ter ti tester kaže realne kilometre potem seveda kupi, drugače pa...

Mogoče triebsman lahko potrdi, da se brisanje km pozna po razliki v km na motornem računalniku in števcu.


odločitev je tvoja.....
tejtej
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 118
Pridružen: Če Nov 08, 2012 9:42 pm

Kaj je tukaj smešnega?

Jaz nisem še nič prepričan o nakupu. Napisal sem samo objektivno mnenje.
Priznam, avto mi je zelo všeč, kar pa ne pomeni, da ga bom kar kupil.
tejtej
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 118
Pridružen: Če Nov 08, 2012 9:42 pm

A bi lahko nekdo pri svoji alfici pogledal v mašino in povedal ali je tisti spoj malo masten?


Drugače pa baje če se kilometre prevrti tako kot se mora, potem se ne vidi tega na računalniku.
Uporabniški avatar
ziga_
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 866
Pridružen: Pe Sep 28, 2012 2:49 pm
Vozilo: Alfa Romeo 159 Sw 1.9JTDm 16V
Kraj: Ljubljana

tejtej napisal/-a:A bi lahko nekdo pri svoji alfici pogledal v mašino in povedal ali je tisti spoj malo masten?


Drugače pa baje če se kilometre prevrti tako kot se mora, potem se ne vidi tega na računalniku.
Na Alfi se to naredi za dobro jutro :wink: . Žal nima takega sistema kot Audi, ko mu iz računalnika ne moreš brisati. Zato pa kupuj pri preverjenem da boš lahko mirno spal. Alfo je res težko preveriti.
tejtej
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 118
Pridružen: Če Nov 08, 2012 9:42 pm

Ne razumem zakaj proizvajalci ne poskrbijo za to.. A je tako težko dat noter zraven en ROM medij, na katerega se zapisujejo vse spremembe na računalniku....
Uporabniški avatar
ziga_
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 866
Pridružen: Pe Sep 28, 2012 2:49 pm
Vozilo: Alfa Romeo 159 Sw 1.9JTDm 16V
Kraj: Ljubljana

tejtej napisal/-a:Ne razumem zakaj proizvajalci ne poskrbijo za to.. A je tako težko dat noter zraven en ROM medij, na katerega se zapisujejo vse spremembe na računalniku....
Italjani so pač italjani... Takšen bolj poseben narod. Zakaj pa misliš, da se je Alfa zboljšala, ko so pristopili tudi nemški inženirji :wink: . Zato raje kupuj tam kjer je 100% preverjeno, saj si dobil priporočila.
Odgovori
  • Informacija