Giulia: Testi in Splošno

Tehnične teme o Giulii in Stelviu

Moderator: Tehnika moderatorji

Odgovori
Uporabniški avatar
lizard
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4991
Pridružen: To Maj 30, 2006 7:19 pm

Kako pa je zakonsko rešeno glede olja?

Namreč ko sem vprašal če lahko prinesem svoje olje (ki ni Selenia), so rekli, da lahko, ampak v tem primeru velja samo 2 letna garancija, 5 letna Alfa romeo 5 Plus pa s tem preneha... Kako je zakonsko s tem?
"There are a lot of good sports car on the road."
"I know, I pass them all the time."
Alfa Romeo. Engineered to Excite.
Tomas33
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 64
Pridružen: Sr Feb 24, 2016 3:23 pm

Par faktov na zadnje debate:

Garancija je dve leti in tu lahko servisiraš v skaldu z zakonom, brez strahu po izgbi garancije.

5plus je dodatno storitev, ki jo nudi Triglav oz. Alfa Romeo Slovenija, in tu veljajo pravila, kot si jih zmislijo ti.

Matej se je sam dogovoril s servisom in ni splošno pravilo (VIP).


Glede olja: če menjaš predpisanega v skalu s servisnim intervalom, ne izgubiš prve garancije, 5plus pa je že drugo.
Pri multiair motorjih je bilo ravno glede tega precej problemov.
Uporabniški avatar
legenda1979
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 587
Pridružen: Če Avg 21, 2014 5:41 am
Vozilo: AR 159 2.0 jtdm

Dokler je z avtom vse ok ni težav, vprašanje kolko bi se tega "dogovora" držali v primeru kakšnih resnih težav. Po moje bi se lahko v skoraj vseh primerih večjih okvar izgovarjali, da je okvara posledica čipiranja. Če bi šlo za "navadnega smrtnika" bi sigurno moral sam plačati popravilo.
159 2.0 jtdm
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Miholl napisal/-a:Makaronar ni nad zakonom brez skrbi.
Kateri člen zakona o varstvu potrošnika pa te varuje, če poseže v tvoj avto nepooblaščena oseba in se avto posledično (delno) okvari?

Izguba garancije je vedno posledica 2 faktorjev (v primeru recimo čipiranja vozila pod garancijo):
1. nedovoljen poseg v vozilo in
2. posledična (delna) okvara vozila zaradi nedovoljenega posega.

Saj je jasno in čisto razumljivo napisano. Drugo pa je, če oni dejansko odkrijejo, da je bil narejen poseg v elektroniko avta.

Uveljavljanje garancije

Poseg, ki ga pokriva garancija, je brezplačen.
Pri uveljavljanju tovrstnih servisnih storitev vedno predložite garancijsko servisno knjižico. Ta namreč obvezuje Alfino organizacijo, da nudi brezplačno pomoč na predviden način vendar le pod pogojem, da je garancijska knjižica v celoti izpolnjena s strani pooblaščenega prodajalca in je vozilo redno vzdrževano v skladu z navodili proizvajalca pri pooblaščeni servisni mreži Alfa Romeo.

5 Plus pa je garancija Avto Triglav in on sam določa pogoje pod katerimi garancija velja (so malo bolj definirani kot običajna zakonsko predpisana 2-letna garancija).
Miholl
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 5328
Pridružen: Po Okt 18, 2004 3:40 pm
Vozilo: 156 sw
Kraj: Novo mesto
Kontakt:

Loh ti citiras kogar zelis, je bila stvar razlozena. Drugace pa ti pri zadevah z garancijo pomaga trzna inspekcija.
Pa seveda locit je treba 2 in 5 letno garancijo uvoznika - ki ne krije prakticno nic.
Jaz sem rabljen star avto po teeh mescih vrnil bmw makomi ker je imel vec napak.

Na prvo zogo te pa zagotovo odslovijo to pa verjamem.

Pa ti si napisal okvara ki je posledica posega v vozilo. Torej ce ti oljni filter ne zasraufajo pa ti olje stece in avto zariba normalno ni odgovorna tovarna oz to ne gre v garancijo
ziga22
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 754
Pridružen: Če Nov 13, 2008 6:26 pm
Vozilo: 2006 Alfa 159

Čisto na hitro - če nekdo prodaja 5-letno podaljšanje garancije s temi (ali podobnimi) besedami, potem mora biti podaljšanje enakovredno temu, kar zakon imenuje garancija.

Če pa prodajajo 5-letno "zaščito" ali pa "dodatno varnost" ali kaj podobnega, potem pa ima lahko ta produkt svoje pogoje.
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Miholl, saj točno za to se gre: za okvaro, ki je posledica posega v vozilo. Primer pa jasen: čipiraš avto v garanciji in ti recimo odnese sklopko/turbino itn., uveljavljaš garancijo in te komot lahko zavrnejo. Pika.

Edini, ki mu ni ta stvar jasna, si zgleda ti.
Miholl
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 5328
Pridružen: Po Okt 18, 2004 3:40 pm
Vozilo: 156 sw
Kraj: Novo mesto
Kontakt:

Mi govorimo o servisiranju in vzdrzevanju in garanciji. Nevem kje si se zgubu
Uporabniški avatar
lizard
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4991
Pridružen: To Maj 30, 2006 7:19 pm

Miholl začelo se je z govorom o čipiranju in vplivu le te na garancijo, tako da si zgleda izgubljen spet samo ti...
"There are a lot of good sports car on the road."
"I know, I pass them all the time."
Alfa Romeo. Engineered to Excite.
Miholl
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 5328
Pridružen: Po Okt 18, 2004 3:40 pm
Vozilo: 156 sw
Kraj: Novo mesto
Kontakt:

Potem si pa preberi se enkrat...
Matej46
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 111
Pridružen: Sr Nov 10, 2010 3:22 pm
Član Alfa Kluba: 0
Kraj: Srednje Bitnje

Po moji logiki ti garancija ne velja,ce avto cipiras in se prej nic ne dogovoris s pooblasceno osebo ali nekdo ki ti daje garancijo, je pa res da pri garncijah ce res do nekaj pride, bi zaceli gledat zakaj je do tega prislo. Itak pa v mojem primeru je avto isti kot Veloce samo, se pravi nalozli so mi njegovo mapo Stage1 in na Stage 2 cipirali. Nc tazga..... ta avto ima to moznost zaenkrat, bili so pa eni prvih anglezi, to pa je vedel Lizard ze pred menoj, je tko? Naredis in je nima kaj bit :mrgreen:

lp
Uporabniški avatar
wolfyy
Administrator
Administrator
Prispevkov: 4281
Pridružen: So Maj 01, 2010 9:46 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair TCT
Kraj: Kanal

Primer pa jasen: čipiraš avto v garanciji in ti recimo odnese sklopko/turbino itn., uveljavljaš garancijo in te komot lahko zavrnejo.
mhmm jasen ampak je treba vedet v štartu kaj počneš in ni več tako jasen :mrgreen:
3. Če ni dokazano nasprotno, se domneva, da je vsaka neskladnost,
ki se pokaže v šestih mesecih po dobavi blaga, obstajala že v
trenutku dobave, razen če ta domneva ni združljiva z vrsto blaga
ali naravo neskladnosti.
zdaj če ti čipiraš iz 300 na 350Nm in sklopka po deklaraciji zdrži 400Nm bodo oni bolj tenko piskali to si lahko 100%, se pa moraš seveda postopka prav lotiti, v štartu, ker če boš uveljavljal garancijo boš pogorel zaradi pogojev garancije.

do 24ih mesecev, pa se lahko spomnijo da je krivda na čipiranju imaš pa možnost dokazati nasprotno. Kaj reče prodajalec/serviser/poprodajna podpora/ sosedov maček je tu nepomembno. Sem se ravno par dni nazaj pritožil zaradi zavajanja v eni trgovini ker oglašujejo 5 let garancije dajejo pa 1 leto na eno stvar. Dobil nek PR odgovor, kako so v skladu z zakonom in mi dali link do nerelevantne zakonodaje, čes da se jaz motim, zraven pa mi v opravičilo poslali garancijski list s 5 let garancije. Zakaj če se motim? Naj stojijo za svojo izjavo in bo TIRS po hitrem postopku v tem primeru odločil kdo ima prav :lol:
Svet bo boljši, ko se bodo ljudje začeli ukvarjati sami s seboj namesto z drugimi
Tomas33
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 64
Pridružen: Sr Feb 24, 2016 3:23 pm

OK, od začetka. Proizvajalci in servisi niso dobrodelne ustanove in delajo za profit.

Pri osnovni garanciji jih veže zakon, da ti kljub rednemu servisiranju kjer koli (olje, filtri svečke) garantirajo delovanje. Vse ostalo je stvar profita (servis, oziroma profit pri prodaji naslednjega avta) in okrog tega se vse vrti.

Če čipiraš avto, mu spremeniš performance, in garancija odpade (razen če ima avtohiša svojo računico s stalno stranko, kot v primeru Mateja).
Zakon je na njihovi strani. Pa ne pozabite, da gre pri čipiranju še za davčno utajo, saj niste homologirali višjih moči in plačali dodatnega davka, cestnine in zavarovalnine.

Tako da, čipiranje je rizik lastnika in razen v izjemnih primerih, pri okvari, potegne kratko lastnik.
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Miholl napisal/-a:Potem si pa preberi se enkrat...
Ti si edini, ki govori o servisiranju avta. Vsi ostali tukaj pa o primeru poseganja/prirejanja lasnosti vozila (čipiranju) s strani nepooblaščene osebe in kaj to potegne za sabo v primeru, da nastopi uveljavljanje garancije po okvari.
Miholl
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 5328
Pridružen: Po Okt 18, 2004 3:40 pm
Vozilo: 156 sw
Kraj: Novo mesto
Kontakt:

alfa_samec napisal/-a:Vsak poseg v vozilo s strani nepooblaščene tretje osebe pomeni avtomatsko izgubo garancije.

To si ti napisal in jaz sem odgovoril da to ni res.
In servis je poseg v avto med drugim.
Za cipanje je pa jasno kot beli dan da ti propade garancija.

Res nevem kaj ni jasno
Odgovori
  • Informacija