Splošno o vsem ali ničim - 5

kar vam pade na pamet
Odgovori
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

bi to rešilo vse energetske probleme človeštva.
Francozi že delajo na tem: https://www.conservationinstitute.org/w ... ma-energy/" onclick="window.open(this.href);return false;

Okoli 2030 bi naj že imeli prve trajno delujoče elektrarne.
marko vitas
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 195
Pridružen: Ne Okt 30, 2016 11:56 pm

No, to bi nedvomno rešilo energetske potrebe človeštva, vendar se tukaj pri jedrski fuziji snov pretvarja v energijo po znameniti Einsteinovi enačbi E=mc2.

Lp ...

PS: le kaj bi na to porekel G. Orwell?
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Orwell bi se verjetno bolj osredotočal na dejstvo institucionalnega totalitarizma, ko nam sledijo na vsakem našem koraku in to celo v lastnem domu (nadzorne kamere, splet, bančne transakcije, telefon, računalnik, TV, GPS, "pametne naprave" ...).
Uporabniški avatar
lizard
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 4991
Pridružen: To Maj 30, 2006 7:19 pm

RED_line napisal/-a:
lizard napisal/-a:
Kako to sloh lahko veš in si o tem tako absolutno prepričan?
seveda sem. a misliš da se z njim ne da pogovarjat? da je samo nekje za brezveze? ne si mislit da so religije nastale na osnovi ničesar oz na osnovi laži in da so se uspele vlečt tisočletja kr tako naprej.
biblija je kul. ta stara zaveza. samo jo moraš razumet, seveda. nekateri pa tega ne morejo razumet, ker ne vejo kaj je ljubezen :)
1. Torej bog obstaja samo zato ker se tebi zdi, da se s tabo pogovarja. In ti si edini ki ve da se s tabo pogovorja, kajti nihče drug tege ne more preverit/stestirat - tako slabega argumenta v prid boga nisem slišal še nikoli v žviljenju. To je enako kot če bi jaz rekel, da nad mano lebdi velika ritna luknja, ki me gleda in spremlja. Iz tega stališča je verjetnost obstaja velike ritne luknje in boga povsem enaka.

2. Kako dolgo se neka ideologija oz. religija obdrži nima popolnoma nobene zveze s tem če sloni na dejstvih ali ne. Ne more biti biblija sama sebi dokaz oz. povedano drugeča, če v bibliji piše da je to božja beseda in da je vse kar piše v njen res, zato ker tako v njen piše in je to božja beseda se temu reče krožna logika. In krožno logiko se apriori zavrže.

3. Dobro, da si ti edini sposoben razumet staro zavezo. Samo če naključno odprem en del bilbije; npr. Eksodus 21-20: 20 Kadar pa kdo udari svojega sužnja ali sužnjo s palico, tako da umre pod njegovo roko, se mora ostro kaznovati. 21 Toda če suženj preživi en dan ali dva, naj se gospodar ne kaznuje, saj gre za njegov denar.

To meni pove, da si je dovoljeno lastiti ljudi (imeti sužnje), dovoljeno jih je tepsti, ampak si kaznovan zgolj če ga med pretepanjem ubiješ. Čista ljubezen ni kaj. Če to ti razumeš kot čisto ljubezen je mogoče kaj narobe s tabo. Pa obstajajo v bilbiji še precej bolj ostudni nauki o posilstvu, umoru, izmaličenju otroških genitalij,... čista ljubezen vsepovsod. Kot sem napisal prej, starozavezni bog je eden najbolj neprijetnih literarnih likov; maščevalen, ljubosumen, mizogin, samovšečen, malenkosten, detomoren, častihlepen... pa še kaj.

4. Torej v boga verjameš ker se z njim kot svojim namišjenim prijateljem rad pogovarjaš. To tvoje domišljanje ti da absolutno prepričanje in vero v njegov obstoj, ko pa ti jaz dam statistiko iz bolnišnice, da se ob polni luni ne dogaja nič kaj drugega kot ob ostalih dneh, to pa zavržeš v trenutku. In ti potem meni deliš ovce pa da pišem neumnosti. Aroganca, aroganca..

To bo kar moj zadnji odgovor tebi - enostavno je pretežko debatirat s človekom, ki ne pozna niti osnov kritičnega ramzšljanja, znanstvene metode, empiričnega dokazovanja, je zvišen in aroganten (pretvarjaš se da veš da bog obstaja in celo to kakšnega spola je/ni), in se ne spozna na teme o katerih želi debatirat, ob tem pa mu še osnovna slovnica dela težave. In potem dvomiš o negativni korelaciji med religioznostjo in izobrazbo.

Če bog obstaja ali ne, ne ve nihče. Vsekakor pa za njegov obstoj zaenkrat ne obstaja niti trohica trdnih dokazov. Vsak pa seveda verjame v kar hoče - samo naj to ne "prodaja" kot dejstva in tega vsiljuje drugim.
"There are a lot of good sports car on the road."
"I know, I pass them all the time."
Alfa Romeo. Engineered to Excite.
marko vitas
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 195
Pridružen: Ne Okt 30, 2016 11:56 pm

alfa_samec napisal/-a:Orwell bi se verjetno bolj osredotočal na dejstvo institucionalnega totalitarizma, ko nam sledijo na vsakem našem koraku in to celo v lastnem domu (nadzorne kamere, splet, bančne transakcije, telefon, računalnik, TV, GPS, "pametne naprave" ...).
Po Orwellu morajo ljudje živeti v pomanjkanju, da so zategadelj ustrezno ponižani, krotki in vodljivi, ter da nimajo preveč časa za razmišljanje. Energetsko izobilje bi povzročilo blagostanje. Zato se bojim, da imate prav. Totalitarni nadzor se zato na drugi strani utegne stopnjevati. :doubt:

Lp ...
RED_line
Alfist
Alfist
Prispevkov: 267
Pridružen: Če Mar 18, 2010 11:18 am

lizard, me zanima če bi tako pametoval tudi kakšni Nikoli Tesli ali Albertu Ajnštajnu. Aja, saj ravno kar si to naredil. =D>
Uporabniški avatar
El Barto
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6834
Pridružen: Ne Jan 15, 2006 7:25 am
Vozilo: Alfa Romeo Stelvio Q4 2.0 MA 280 2019
Alfa Romeo 166 2.5 V6 2001
Alfa Romeo GT 2.0 JTS 2006
Kraj: Gorje

Madona res je cajt kislh kumarc, da se razpravlja o takih traparijah ... :^o
Alfa Romeo - made in Italy, perfected in my garage
Uporabniški avatar
urbancebulj
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1802
Pridružen: Pe Feb 01, 2013 3:27 pm
Član Alfa Kluba: 1

Fantje, pptrebujem 5 komadov ogroglih magnetov premera tam cca 2cm, debelina ni pomemebna z luknjo v sredini.
Ima kdo kaj doma na lagerju, seveda proti plačilu, da poizkusim en projekt preko vikenda speljat?!
:wink:
marko vitas
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 195
Pridružen: Ne Okt 30, 2016 11:56 pm

lizard napisal/-a:
RED_line napisal/-a:
lizard napisal/-a:
Kako to sloh lahko veš in si o tem tako absolutno prepričan?
seveda sem. a misliš da se z njim ne da pogovarjat? da je samo nekje za brezveze? ne si mislit da so religije nastale na osnovi ničesar oz na osnovi laži in da so se uspele vlečt tisočletja kr tako naprej.
biblija je kul. ta stara zaveza. samo jo moraš razumet, seveda. nekateri pa tega ne morejo razumet, ker ne vejo kaj je ljubezen :)
1. Torej bog obstaja samo zato ker se tebi zdi, da se s tabo pogovarja. In ti si edini ki ve da se s tabo pogovorja, kajti nihče drug tege ne more preverit/stestirat - tako slabega argumenta v prid boga nisem slišal še nikoli v žviljenju. To je enako kot če bi jaz rekel, da nad mano lebdi velika ritna luknja, ki me gleda in spremlja. Iz tega stališča je verjetnost obstaja velike ritne luknje in boga povsem enaka.

2. Kako dolgo se neka ideologija oz. religija obdrži nima popolnoma nobene zveze s tem če sloni na dejstvih ali ne. Ne more biti biblija sama sebi dokaz oz. povedano drugeča, če v bibliji piše da je to božja beseda in da je vse kar piše v njen res, zato ker tako v njen piše in je to božja beseda se temu reče krožna logika. In krožno logiko se apriori zavrže.

3. Dobro, da si ti edini sposoben razumet staro zavezo. Samo če naključno odprem en del bilbije; npr. Eksodus 21-20: 20 Kadar pa kdo udari svojega sužnja ali sužnjo s palico, tako da umre pod njegovo roko, se mora ostro kaznovati. 21 Toda če suženj preživi en dan ali dva, naj se gospodar ne kaznuje, saj gre za njegov denar.

To meni pove, da si je dovoljeno lastiti ljudi (imeti sužnje), dovoljeno jih je tepsti, ampak si kaznovan zgolj če ga med pretepanjem ubiješ. Čista ljubezen ni kaj. Če to ti razumeš kot čisto ljubezen je mogoče kaj narobe s tabo. Pa obstajajo v bilbiji še precej bolj ostudni nauki o posilstvu, umoru, izmaličenju otroških genitalij,... čista ljubezen vsepovsod. Kot sem napisal prej, starozavezni bog je eden najbolj neprijetnih literarnih likov; maščevalen, ljubosumen, mizogin, samovšečen, malenkosten, detomoren, častihlepen... pa še kaj.

4. Torej v boga verjameš ker se z njim kot svojim namišjenim prijateljem rad pogovarjaš. To tvoje domišljanje ti da absolutno prepričanje in vero v njegov obstoj, ko pa ti jaz dam statistiko iz bolnišnice, da se ob polni luni ne dogaja nič kaj drugega kot ob ostalih dneh, to pa zavržeš v trenutku. In ti potem meni deliš ovce pa da pišem neumnosti. Aroganca, aroganca..

To bo kar moj zadnji odgovor tebi - enostavno je pretežko debatirat s človekom, ki ne pozna niti osnov kritičnega ramzšljanja, znanstvene metode, empiričnega dokazovanja, je zvišen in aroganten (pretvarjaš se da veš da bog obstaja in celo to kakšnega spola je/ni), in se ne spozna na teme o katerih želi debatirat, ob tem pa mu še osnovna slovnica dela težave. In potem dvomiš o negativni korelaciji med religioznostjo in izobrazbo.

Če bog obstaja ali ne, ne ve nihče. Vsekakor pa za njegov obstoj zaenkrat ne obstaja niti trohica trdnih dokazov. Vsak pa seveda verjame v kar hoče - samo naj to ne "prodaja" kot dejstva in tega vsiljuje drugim.

Mojzes naj bi bil visok uradnik na faraonovem dvoru v Starem Egiptu. Nedvomno visoko pismen in zagotovo ni pisal neumnosti. V priliki o Adamu in Evi npr. predeli spoznanje kot temeljni vzrok za človeške tegobe in trpljenje. Prilika je še danes še kako aktualna. George Orwell je zagotovo vedel za kačo in za večno vračanje enakega. Takole je napisal pretanjeno metaforo v enem izmed zaključnih odstavkov romana 1984:


It must have been about a month before she disappeared. It was a moment of reconciliation, when the nagging hunger in his belly was forgotten and his earlier affection for her had temporarily revived. He remembered the day well, a pelting, drenching day when the water streamed down the window-pane and the light indoors was too dull to read by. The boredom of the two children in the dark, cramped bedroom became unbearable. Winston whined and grizzled, made futile demands for food, fretted about the room pulling everything out of place and kicking the wainscoting until the neighbours banged on the wall, while the younger child wailed intermittently. In the end his mother said, 'Now be good, and I'Il buy you a toy. A lovely toy -- you'll love it'; and then she had gone out in the rain, to a little general shop which was still sporadically open nearby, and came back with a cardboard box containing an outfit of Snakes and Ladders. He could still remember the smell of the damp cardboard. It was a miserable outfit. The board was cracked and the tiny wooden dice were so ill-cut that they would hardly lie on their sides. Winston looked at the thing sulkily and without interest. But then his mother lit a piece of candle and they sat down on the floor to play. Soon he was wildly excited and shouting with laughter as the tiddly-winks climbed hopefully up the ladders and then came slithering down the snakes again, almost to the starting-point. They played eight games, winning four each. His tiny sister, too young to understand what the game was about, had sat propped up against a bolster, laughing because the others were laughing. For a whole afternoon they had all been happy together, as in his earlier childhood.


Lp ...
Zadnjič spremenil marko vitas, dne So Avg 18, 2018 9:46 am, skupaj popravljeno 4 krat.
marko vitas
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 195
Pridružen: Ne Okt 30, 2016 11:56 pm

lizard napisal/-a:
Če bog obstaja ali ne, ne ve nihče. Vsekakor pa za njegov obstoj zaenkrat ne obstaja niti trohica trdnih dokazov. Vsak pa seveda verjame v kar hoče - samo naj to ne "prodaja" kot dejstva in tega vsiljuje drugim.
No, kaj pa drugi zakon termodinamike? Entropija se v zaprtem sistemu samo povečuje. :wink: :-k

Lp ...
Uporabniški avatar
alfa_samec
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 11797
Pridružen: Sr Dec 05, 2007 11:08 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GTV 2.0, 145 1.6, 147 1.6, 147 FL 1.6; Brera 2.4 JTDm; MiTo 1.3 JTDm
Kraj: Puconci

Mojzes naj bi bil visok uradnik na faraonovem dvoru v Starem Egiptu. Nedvomno visoko pismen in zagotovo ni pisal neumnosti.
Saj upam, da se zavedamo, da gre za fiktivne like na podobni zgodovinski ravni kot so liki Sneguljčice, Rdeče Kapice, Ajdovske deklice in Kralja Matjaža.

Lik Mojzesa izhaja iz egipčanskega mitičnega pripovedništva (tako kot velika večina abrahamskih likov v zbirki zgodb) in nima nobene resnične zgodovinske reference na živo osebo.
ROBERTH
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2831
Pridružen: Po Mar 13, 2006 9:06 pm
Kraj: Kranj

alfa_samec napisal/-a:
Mojzes naj bi bil visok uradnik na faraonovem dvoru v Starem Egiptu. Nedvomno visoko pismen in zagotovo ni pisal neumnosti.
Saj upam, da se zavedamo, da gre za fiktivne like na podobni zgodovinski ravni kot so liki Sneguljčice, Rdeče Kapice, Ajdovske deklice in Kralja Matjaža.

Lik Mojzesa izhaja iz egipčanskega mitičnega pripovedništva (tako kot velika večina abrahamskih likov v zbirki zgodb) in nima nobene resnične zgodovinske reference na živo osebo.
No no, to pa je realna persona!

Matija Korvin....dejanja pa so predmet legende....
marko vitas
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 195
Pridružen: Ne Okt 30, 2016 11:56 pm

ROBERTH napisal/-a:
alfa_samec napisal/-a:
Mojzes naj bi bil visok uradnik na faraonovem dvoru v Starem Egiptu. Nedvomno visoko pismen in zagotovo ni pisal neumnosti.
Saj upam, da se zavedamo, da gre za fiktivne like na podobni zgodovinski ravni kot so liki Sneguljčice, Rdeče Kapice, Ajdovske deklice in Kralja Matjaža.

Lik Mojzesa izhaja iz egipčanskega mitičnega pripovedništva (tako kot velika večina abrahamskih likov v zbirki zgodb) in nima nobene resnične zgodovinske reference na živo osebo.
No no, to pa je realna persona!

Matija Korvin....dejanja pa so predmet legende....
Morda pa ima Kralj Matjaž kakšno zvezo s Kraljem Arturjem, ki je bil potisnjen med legende in njegov grob poteptan, da se ne bi kaj takega še kdaj ponovilo in je še kako obstajal :-k Sicer pa je po Nietzscheju mitologija sveti sedež vsakega naroda.

Lp ...
RED_line
Alfist
Alfist
Prispevkov: 267
Pridružen: Če Mar 18, 2010 11:18 am

RED_line napisal/-a:lizard, me zanima če bi tako pametoval tudi kakšni Nikoli Tesli ali Albertu Ajnštajnu. Aja, saj ravno kar si to naredil. =D>
zanimivo kako ste to spregledali. saj tudi zate velja marko kot za lizarda.
marko vitas
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 195
Pridružen: Ne Okt 30, 2016 11:56 pm

RED_line napisal/-a:
RED_line napisal/-a:lizard, me zanima če bi tako pametoval tudi kakšni Nikoli Tesli ali Albertu Ajnštajnu. Aja, saj ravno kar si to naredil. =D>
zanimivo kako ste to spregledali. saj tudi zate velja marko kot za lizarda.
Ne vem, v čemu je problem. Ne vem, kdo ne zastopi besede (moč argumenta). Sicer pa komurkoli, če ravno vprašate.
Lp ..
Odgovori
  • Informacija