Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm by Scremer

Slikice vaših jeklenih konjičkov
Scremer
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1700
Pridružen: To Apr 05, 2005 9:43 pm
Vozilo: AR159, AR spider veloce
Kraj: Kransterdam
Kontakt:

Današnja nedelje je namenjena bolj ali manj lenarjenju, pa sem se odločil, da bom izkoristil čas in objavil nekaj slik aktualne alfetke. Malo pred in nekaj malega po kosilu :D .

Tole je moja četrta oz. šesta družinska alfa, če pa zraven prištejem še preostalo italjansko konjenico, ki je bila kdaj parkirana v garaži, pa lahko zapišem, da smo imeli do sedaj na meniju devet vrst italjanskih testenin. Malo za predstavo, samo nekaj zadnjih...

Slika
...moja prva 156ka, pod pokrovom 1.9JTD z skromnimi 105 konjiči. Na forumu ima tudi svojo galerijo...

Slika
... potem je bil zelo dolgo časa prisoten Fiat stilo SW 1.9JTD 116CV, lastnik sicer brat, a ko smo potrebovali velik prtljažni prostor, smo si ga lastili vsi...

Slika
... in še ena 156ka z 1.6 motorjem. Če se ne motim je bila pri hiši 5 let, galerija na forumu obstaja...

Slika
... vmes sem se malo naveličal 156ke 1.6 in sem si poleg nje kupil še Fiata bravo 1.9JTDm 150CV. Želja je bila malo mlajši avto, 159ke mi niso dišale, mi je pa bravo sport z 1.4 bencinskim motorjem izgledal popolna izbira za tisto obdobje. Zaradi slabe izbire slednjih sem na kuncu po 4ih mesecih iskanja vzel dizla...

Slika
... potem se je počasi srebrna 156ka prodala in sva šla s fotrom na jago. Želja je bila 159ka, ampak sva zaradi omejenih financ gledala najcenejše. Izbira je bila temu primerna. Potem sva rekla pa naj bo 156ka dizel, mlajša, pa še karavan naj bo da bodo sosedje lahko bolje videli da je to dejansko nov avto... Padla je srednje ohranjena 156 1.9JTD 116CV...

Pri hiše je bila še 164 3.0 V6, 155 1.8TS, pa en mopedek Piaggio hexagon 180 :) ...

Pa ni bilo dolgo ko so se spet začeli gledat oglasi od 159ke. Nekega resnega namena, da bi se šlo v nakup ni bilo, dokler se ni pojavila ena precej ugodna v celjski regiji. Ogled se ni planiral, klical prodajalca nismo niti ni bilo namena, da bi se šlo čez trojane. Dober teden kasneje pa sem bil v začetku tedna službeno v tistih koncih kjer je prodaja rabljenih vozil očitno vsem položena v zibko ter so precej dobro namazani s prodajalskimi prijemi, in sem se iz radovednosti ustavil pri prodajalcu. Na moje presenečenje avto sploh ni slabo izgledal, še posebej za ceno, ki je bila oglaševana. Avto v prvi barvi, linije cele, vsa stekla še prva vgradnja,... edina hiba na karoseriji luknja v zadnjem levem pragu in speskani zadnji boki. Pregledujem notranjost in vse solidno ohranjeno, vse dela, le malo ljubezni potrebuje. Prižgem avto, testiram klimo, vse deluje... Odidem brez dogovora in brez resnega namena, da bi jo vzel. Doma premlevam in zaradi številnih obveznosti odločitev prelagam. Praktično skoraj 2 tedna kasneje ko sem imel v soboto čas pa narediva s fotrom izlet. Rečem si greva še na testno vožnjo in če ne bo težav vzamem... Avto sva nato dobesedno 5 do 12ih vzela. Na enoti za urejanje papirologije so naju čakali po prošnji prodajalca in sedaj imamo tega hudiča v garaži.

Slika

Slika

Na testu razen to da slabo prime ročna zavora in slabo piha ventilacija, nisem zaznal nekih težav. Ampak alfa ne bi bila alfa če se ne bi začela oglašat kakšna roka. več kot 100km je bila tišina, ampak v trenutku ko sem se zapeljal mimo table Kranj je začelo pokat v podvozju :mrgreen: .

Slika

Slika
... zamenjani obe zgornnji roki, vse ostalo je bilo ok.
155 1.8TS, 164 3.0 V6, 156 1.9JTD 105CV, 156 1.6TS, 156 1.9JTD 116CV, 159 1.9JTDm 120CV, spider veloce
Uporabniški avatar
Damijan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6071
Pridružen: Po Okt 13, 2003 9:30 pm
Vozilo: Lady "K"
Kraj: Gabrje (nedaleč od Preshgain)

Lepo! =D>
Naj ti/vam dolgo in dobro služi!

Ampak ključ za odvijanje vijakov! Kdo je bil talent, da je tako za/pre/tegnil vijake? ](*,)
Scremer
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1700
Pridružen: To Apr 05, 2005 9:43 pm
Vozilo: AR159, AR spider veloce
Kraj: Kransterdam
Kontakt:

Damijan pri odtegovanju koles imam en hecen problem... Sem pozabil napisat ob sliki. Vijaki mi nenormalno zagrabijo, četudi na moment ključ zategnem. Za info sem spraševal že v eni drugi temi.
Sedaj ko so bila kolesa že nekajkrat odvita se je zadeva umirila, a še vedno moram pazit, da jih ne zategnem preveč. Skrivil sem en ključ, drugi je celo počil. Za zadnja kolesa sem šel pa kar k lokalnemu vulkanizerju, ki je iz enega kota prinesel nek ogromen ključ dolg kot hokejska palica. Pa še on je moral skakat po njej :mrgreen: . Na novih platiščih tega problema nimam, konus vijaka in ležišča platišč je videt enak, tako da nimam pojma zakaj tako zagrabijo...

Slika

Slika
... emblemi so bili zanič, zato menjava spredaj in zadaj. Tokrat izjemoma na nove 2015 dizajn. Se mi zdi, da 159ki pašejo. Ima jih tudi za kolesa in volan...

Ročna praktično ni prijela oz. minimalno in še to samo na eno kolo. Hecno, prijelo je samo desno kolo, kjer je bila pletenica zanič/zablokirana, dočim je bila leva ok, ampak tam ročna ni zagrabila nič. Po menjavi je šla ročna zavora čez tehničnega praktično brez odstopanja levo in desno kolo.

Slika
... podiranje notranjosti...

Slika
... nove pletenice...

Narejen še redni servis. Olje in vsi filtri. Menjalniškega še nisem menjal bo sedaj ob drugem servisu. Servisna zgodovina je bolj ali manj neznana.

Slika

Slika
... zračni filter, redno menjan. Pri kabinskem je bila zgodba ista. Filter je bil tako zabasan z materialom, da je komajda še prepuščal zrak. To je tudi rešilo problem slabega pihanja v kabini. Ventilacija in klima na max hitrosti meni je pa od jajc teklo ko sem se peljal proti domu...

Slika
... zamenjane še grelne svečke, ker je gorela lučka in brisanje zabeleženih napak...

Slika
... kot pri vseh starih 159kah, so tudi na tej preparela tesnila na oblogi vrat. Posledično ob dolgotrajnejšem deževju zamaka v notranjost avta. Gumi tesnilo kupljeno v merkurju in zaenkrat zamenjano samo na prednjih levih vratih kjer sem tudi fizično opazil vodo, ki zateka izpod vratne obloge. Ostalo sledi, ko bo čas...

Nadgradnja multimedije. Nek hud napredek napram stari vsaj za mene to ni, ampak okej, naj bo up tu dejt.

Slika
... stara ...

Slika
... se nadgrajuje ...

Slika
... v novo ...


Potem sem kontaktiral uporabnika TribesMan da sva elektronsko izklopila EGR. Slednji je bil sicer nov,za seboj je imel malo več kot 1000km, a je avto neprestano cukal. Znan problem na 8v mašini, zato priporočam odklop in je zadeva rešena za zmerom. Spotoma sva še malo popravila moč in navor, da se motor lažje spopada z veliko težo avtomobila. TribesMan hvala, super si nastavil, avto je sedaj to kar bi moral biti že v štartu :D .
155 1.8TS, 164 3.0 V6, 156 1.9JTD 105CV, 156 1.6TS, 156 1.9JTD 116CV, 159 1.9JTDm 120CV, spider veloce
Uporabniški avatar
MaStr
Moderator
Moderator
Prispevkov: 9772
Pridružen: Sr Nov 09, 2005 7:34 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Giulia Q4 Veloce, 2.2 JTDm
Kraj: Assling (Jesenice)

Tudi pri moji so vsakič težave z odtegovanjem vijakov. Sicer jih mehanik ali vulkanizer vsakič premaže in zategne z momentom pa vseeno ... Rjavost le-teh naredi svoje, predvidevam. Bo treba nabaviti še en komplet, ali pa dati stare obnoviti.
Zračnike si že zamenjal?
Join the dark side:
viewtopic.php?f=8&t=44270" onclick="window.open(this.href);return false;
Uporabniški avatar
GORA
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 740
Pridružen: Ne Nov 25, 2007 11:06 am
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa 159 SW 2.0JTDm TI & Alfa 75 1.6ie
Kraj: Ljubljana

Tudi pri moji so bili problemi z odvitjem vijakov,tudi 2 ključa smo polomili.Lani kupil komplet novih vijakov,problem rešen,vsi se odvijejo normalno.
Uporabniški avatar
grega983
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1012
Pridružen: Sr Sep 18, 2013 12:18 pm
Vozilo: Lancia Delta 1.6 turbo
Alfa Romeo 33 1.7 16v Permanent 4
Lancia Thema 2.0 16v turbo LS

Volvo XC90
Kraj: Fram

Fantje, en mehanik je rekel, da še ženske ne gre na suho obdelat ne da bi se kaj sfrderbalo.

Tako da ja, mazanje :mrgreen:
Vsi kosi, odpadli z mojih krip, so bili s ponosom izdelani v Italiji :)
Scremer
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1700
Pridružen: To Apr 05, 2005 9:43 pm
Vozilo: AR159, AR spider veloce
Kraj: Kransterdam
Kontakt:

Hja, se bom pa še za en set vijakov stegnil :) ... Mogoče kdo ve dimenzije, navoj?

MaStr nisem še zamenjal. Upam da ponudba še velja, čeprav ne vem kdaj jo bom izkoristil? :oops:
Sem se trenutno vrgel v druge stvari in mi avto ta trenutek ni prioriteta. Letos sem na avtu naredil zgolj velik servis, do poletja računam še redni, potem pa upam, da je to to za letos. Slike oz. narejene stvari so od lani.

Enkrat jeseni se je prižgala lučka za motor. Počene cevka senzorja tlaka dpf... Se mi je zdelo primerno, da jo zamenjam z bakreno, ki so jo da lepo krivit, ostalo pa upam, da ne bo problem. Pobrisane tudi napake.

Slika

Slika

Vsake toliko časa je avto javil, da ne dela ESP, ABS,... in podobna tehnikalija. Ker je računalnik ves čas javljal napako na stikalu zavore, sem ga zamenjal. Od takrat težav ni več.

Slika

Slika

Nekega lepega dne se je prtljažni pokrov odločil, da mi pade na glavo. Shodil en amortizer. Zamenjal z magneti marelli, ampak so za moj okus čisto pretrdi. Pokrov pri odpiranju katapultira v zrak, pri zapiranju pa rabiš kar nekaj sile. :?

Slika

Slika
155 1.8TS, 164 3.0 V6, 156 1.9JTD 105CV, 156 1.6TS, 156 1.9JTD 116CV, 159 1.9JTDm 120CV, spider veloce
Uporabniški avatar
MaStr
Moderator
Moderator
Prispevkov: 9772
Pridružen: Sr Nov 09, 2005 7:34 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Giulia Q4 Veloce, 2.2 JTDm
Kraj: Assling (Jesenice)

Scremer napisal/-a:MaStr nisem še zamenjal. Upam da ponudba še velja, čeprav ne vem kdaj jo bom izkoristil? :oops:
Še še, praktično so že tvoji ... :wink:
Join the dark side:
viewtopic.php?f=8&t=44270" onclick="window.open(this.href);return false;
Scremer
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1700
Pridružen: To Apr 05, 2005 9:43 pm
Vozilo: AR159, AR spider veloce
Kraj: Kransterdam
Kontakt:

Avto je imel notri nekaj pomanjkljivosti, sicer pa v solidnem stanju. Strgan sedež sem takoj opazil in ker vem, da to ni takšen problem sanirat pri tej barvi usnja, se je to hitro uredil pri lokalnem avto tapetniku.

Slika

Slika

Mimogrede se je saniral še premaknjene lamele v režah ventilacije

Slika

Slika

Vmes en dan ugotovim, da ne dela spuščanje prednjih luči. Izkazalo se je, da sem za to kriv sam. Med odpiranje vratc do varovalk, sem nerodno potegnil iz stikal za meglenke in nastavitev luči črni pokrov in takrat je očitno odletel en mikro majhne košček kovine v kolescu... Včasih sreča spremlja tudi največje bedake in ta mikro "vzvod" sem našel pod volanom, mesec dni po pripetljaju in je celo preživel eno sesanje notranjosti =D> . Vse kul, višina luči ponovno dela.

Slika

Vmes pa se je odvijala moja usnjena odisejada.... Ko sem avto kupil je bil plan preobleči volan in prestavno ročico. Res pa nisem niti v najbolj divjih sanjah računal na to, da morda avto tapetnik ne bo imel takšne barve usnja. Obiskal sem trojico in enega dobavitelja usnja, vendar brez uspeha. Nihče takšnega usnja ni želel naročiti, saj ni vedel ali ga bo prodal sam pa tudi nisem imel namena dajat 500+ eur za kravco, od katere potrebujem le majhen delček za svoj mali volan in prestavno bunkico.

Slika

Ker dolgo časa ni bilo najti ničesar pametnega in mi je razpadajoča bunka najedala sem naročil kitajsko rešitev...

Slika

Hvala bogu se je potem kar hitro našlo kar nekaj bunk na madžarskem (mislim da so še) in to po bolj razumni ceni kot pri pooblaščencu in na ebayju. Kos je original nadomestni del.

Slika

Slika

Problem je ostal samo še z volanom. Res se dolgo časa ni pojavilo nič pametnega. Potem pa sem si en večer vzel čas in po nekaj časa iskanja in preverjanja številke nadomestnega dela, najdem pri drugem madžarskem ponudniku nekaj volanov. Številka ok, po slikah se vidi, da so novi, le barva nekako ni bila videt prava. Komunikacija z njimi je sicer bolj šepala, ampak na koncu sem zbral pogum in naročil.

Slika

Slika

Slika

Ta volan sicer nima perforiranega usnja, ampak številke volana v tej barvi in z perforiranim usnjem nisem našel. Me pa ne moti, izgleda namreč fenomenalno. Barva se čudovito ujema s preostalim interjerjem.

Slika

Na koncu me je tale hec z prestavno bunko in volanom stal kakšnih 80-90€ več kot sem pa sprva računal, da bo stalo preoblačenje. Tako, da sem kar zadovoljen.

Mal sem še testiral čiščenje usnja na sprednjem levem sedežu. Zaenkrat očiščen samo levi sedež.

Slika

Notri moram še fiksirat zadnji sedež. Pri menjavi zajl za ročno zavoro, se čepi pod sedežem uničijo. Jih imam a jih bom menjal po globinskem čiščenju. Zamenjat moram še eno ventilacijsko režo na sredinski konzoli, ker je počen okrasni obroček. Zamenjati moram tudi pokrovček na vratih pod notranjo kljuko, ker je spraskan in črnina seka iz vse te rjave barve. Ga imam ampak ga šparam, če bo treba še kaj tapeto demontirat :D . To je pa bolj ali manj to. Ostaja sem ter tja še nekaj prask, ampak to pa pomaga samo še nakup novega avta. Edino sredinska konzola me muči ker ima nekaj manjših poškodbic od obeska za ključe in ostrih predmetov. Poigravam se z idejo o nakupu rabljenih plastičnih kosov in potem oblačenje v kakšno folijo z imitacijo brušenega aluminija.

Kdo ve ali ima sredinska konzola z navadnim radiem enako veliko odprtino kot tista z navigacijo?

Slika

Slika

Pa še ena od notranjosti za konec...

Slika
155 1.8TS, 164 3.0 V6, 156 1.9JTD 105CV, 156 1.6TS, 156 1.9JTD 116CV, 159 1.9JTDm 120CV, spider veloce
Uporabniški avatar
fixy
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 574
Pridružen: So Maj 29, 2010 2:47 pm
Vozilo: Alfa Romeo 159 SW 1750 TBi
Kraj: Brežice

Z original navi je večja odprtina.
Lp
1998 156 2.5 V6
2006 159 3.2 JTS V6 Q4
2007 159 1.9 JTDm
2010 159 SW 1750 TBi
2011 159 SW 2.0 JTDm
Uporabniški avatar
MaStr
Moderator
Moderator
Prispevkov: 9772
Pridružen: Sr Nov 09, 2005 7:34 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Giulia Q4 Veloce, 2.2 JTDm
Kraj: Assling (Jesenice)

Je na sliki kje viden tisti odpadel del za regulacijo luči? Tudi sam ne morem spuščati luči in sem prepričan da imam enako težavo kot si jo imel ti.
Si jo pa res lepo poštimal =D> =D>
Join the dark side:
viewtopic.php?f=8&t=44270" onclick="window.open(this.href);return false;
Scremer
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1700
Pridružen: To Apr 05, 2005 9:43 pm
Vozilo: AR159, AR spider veloce
Kraj: Kransterdam
Kontakt:

@fixy se mi je kar zdelo. Potem bi pri nakupu moral pazit še na to... :?

@MaStr sem pogledal še ostale slike, ki jih imam pa čisto nikjer ni slikano od zadaj, kjer je viden ta vzvod. Mogoče ti bo kaj v pomoč spodnja slika. Gre se za res majhen košček kovine, ki je zataknjen na kolešček in ko kolešček premikaš, se ta metalni del dotakne "vezja" na točno določeni poziciji. Na ta način ve na katero številko si nastavil kolešček in ustrezno dolgo časa pusti delovati motorčke. Čisto po spominu je metalni vzvod približno takšne oblike kot na sliki, le malce bolj zaobljen. Če se ne motim je velik manj kot 5mm... Sicer pa nimaš kaj izgubit. Odpri stikalo, ni nič takšnega kar ne bi mogel sestavit nazaj, in če ta del ni padel iz stikala bo verjetno nekje v notranjosti. Če bo sreča vrneš na prvotno pozicijo in dela naprej. Če je pa kaj polomljeno, manjka metalni vzvod, ali pa so kontakti toliko obrabljeni, ti pa tako ali tako ne preostane drugega kot da kupiš drugo stikalo. Še največ časa mi je vzelo, da sem pogruntal kako odstranit okrasno alu letvico.

Slika
155 1.8TS, 164 3.0 V6, 156 1.9JTD 105CV, 156 1.6TS, 156 1.9JTD 116CV, 159 1.9JTDm 120CV, spider veloce
Uporabniški avatar
paneech
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 31
Pridružen: Po Nov 18, 2019 1:26 pm
Vozilo: Alfa 159 SW, 2.4 JTDm, Q4
Kraj: Ljubljana

Hvala bogu se je potem kar hitro našlo kar nekaj bunk na madžarskem (mislim da so še) in to po bolj razumni ceni kot pri pooblaščencu in na ebayju. Kos je original nadomestni del.
moja je tudi že boga, gledam malo po netu zadnje čase... tiste črne kitajske mi nekako ne dišijo. kje si jo dobil? vem da je že več kot pol leta od tega, pa vseeno, vprašam :)
Uporabniški avatar
grega983
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1012
Pridružen: Sr Sep 18, 2013 12:18 pm
Vozilo: Lancia Delta 1.6 turbo
Alfa Romeo 33 1.7 16v Permanent 4
Lancia Thema 2.0 16v turbo LS

Volvo XC90
Kraj: Fram

Na ebayu je tega ko smetja
Vsi kosi, odpadli z mojih krip, so bili s ponosom izdelani v Italiji :)
Uporabniški avatar
paneech
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 31
Pridružen: Po Nov 18, 2019 1:26 pm
Vozilo: Alfa 159 SW, 2.4 JTDm, Q4
Kraj: Ljubljana

niso mi lepe :( bi tako rjavo, original...
tisto črno fake usnje z rdečimi šivi mi ne paše
Odgovori
  • Informacija