Laganje števca

Splošne informacije, izkušnje o Alfah
Odgovori
alfasan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2240
Pridružen: Po Maj 14, 2012 5:27 pm
Kraj: Ljubljana

Diskusija o laganju števca se mi je vedno zdela zanimiva.
Zakaj?
Kljub temu, da naj bi števec trenutne hitrosti po teoriji in v "praksi" lagal tudi za 10%.
No potem se pa peljem od obcestne označbe kilometrskega cestnega odseka do enake označbe na razdalji 200 km in pogledam na števec, ki pa šteje prevožene kilometre in se pokaže številka 200.
Zakaj? Če pa bi števec moral lagati. Torej glede na to da kaže ponavadi višjo hitrost se tudi odometer hitreje vrti, torej bi moral pri 200 km označbi kazati 210-220 km.
Kje se torej izgubi to laganje.
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

Računalnik nima problema s točnostjo... merjenje razdalje je zelo točno, dokler imaš na avtu pravo dimenzijo gum. Tudi če gledaš hitrost avta po diagnostiki je veliko bolj točna kot tista ki se prikazuje na števcu...

Laganje hitrosti na števcu je izvedeno namerno. In vpliva samo na prikaz hitrosti na armaturi. Ponavadi kaže kakih 5% več.

Mislim da je to celo nekje v nekem zakonu napisano da mora bit tko... al neka podobna neumnost.
Scremer
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1700
Pridružen: To Apr 05, 2005 9:43 pm
Vozilo: AR159, AR spider veloce
Kraj: Kransterdam
Kontakt:

Tko... Tribes povedal vse. Zdej se pa lahko tema zapre :mrgreen:
Uporabniški avatar
MaStr
Moderator
Moderator
Prispevkov: 9772
Pridružen: Sr Nov 09, 2005 7:34 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Giulia Q4 Veloce, 2.2 JTDm
Kraj: Assling (Jesenice)

Scremer napisal/-a:Tko... Tribes povedal vse. Zdej se pa lahko tema zapre :mrgreen:
:lol: True, true,... 8)
Join the dark side:
viewtopic.php?f=8&t=44270" onclick="window.open(this.href);return false;
Uporabniški avatar
Inti
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2892
Pridružen: So Nov 03, 2007 7:24 pm
Vozilo: 147

Ne ne, zdej se bo našel nekdo, ki bo rekel, da njemu pa nič ne laže, da je on pa z Garminom meril, in da je bilo pa vse popolnoma točno... No in potem bo tema imela kmalu 19 strani :D
Uporabniški avatar
Brlja
Alfist
Alfist
Prispevkov: 258
Pridružen: Ne Mar 10, 2013 8:49 pm
Vozilo: 159 SW 2.0 JTDm
Kraj: Koper

Na avtih in motorjih laže. Na tovornih vozilih in avtobusih pa je točen :wink:
Senza cuore saremmo solo macchine
Uporabniški avatar
wolfyy
Administrator
Administrator
Prispevkov: 4281
Pridružen: So Maj 01, 2010 9:46 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair TCT
Kraj: Kanal

V EU je dovoljena max prikazana hitrost na števcu: 110% realne +4 km/h.

zakoni so pa nekje med EU direktivami, pošteno povedano, ne da se mi jih iskat.
alfasan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2240
Pridružen: Po Maj 14, 2012 5:27 pm
Kraj: Ljubljana

torej če sem razumel, števec kaže več zato, da se potem lažje bahamo koliko smo vozili :)
ali zato, ker imajo radarji preveliko napako in se s tem izognejo morebitnim sitnostim.

Kar se mene tiče sem pa izvedel, kar sem hotel.

Hvala
Uporabniški avatar
alfistaV6
Alfist
Alfist
Prispevkov: 364
Pridružen: To Nov 22, 2005 10:04 am

O! To pa že ni tako! Ko se jaz peljem 10na uro meni števec kaže 20. Kar je ful več kot 10%. Še večji hudič pa je, kadar stojim in mi števec pravi, da se peljem 20na uro.
Sedaj pa sledi še ena pametna!
Moja alfa naj bi šla nekje do 220na uro. Ampak moja, ko pride v peti do blokade, mi pokaže na števcu malo čez 240 na uro. In razlika je spet 20. Torej moj števec laže točno za 20.
Tako se jaz po mestu vozim 70na uro, ker vem, da se dejansko peljem 50. Po avtocesti pa se peljem 150, ker se dejansko peljem 130. Včasih pa si rečem, saj se jim ne bo dalo letet za mano, če grem 10% čez omejitev. Itak je ene 4% napaka izmere. In se lahko peljem 145 oziroma z napako števca 165. 8)
Ah, nč ni važn, sam da je alfa zravn:)
Uporabniški avatar
Sektor 13
Alfist
Alfist
Prispevkov: 369
Pridružen: Po Mar 03, 2008 7:03 pm
Član Alfa Kluba: 0

Verjetno ti je kazalec premaknilo (fizično) malo navzgor. Si kdaj odpiral števec ?
Uporabniški avatar
kurnt29
Moderator
Moderator
Prispevkov: 393
Pridružen: Ne Nov 03, 2013 10:06 pm
Član Alfa Kluba: 1

Sektor 13 napisal/-a:Verjetno ti je kazalec premaknilo (fizično) malo navzgor. Si kdaj odpiral števec ?
V prispevku alfistaV6 je seveda prisoten humor..

Tisto, da pri 0 in 10km/h stevec kaze 20km/h razlozi ta slika:
Slika

Drugi del pa je, da gre avto enostavno vec kot 220km/h. Vecina avtomobilov presega tisto hitrost, ki je med specifikacijami vpisana kot najvisja, vsaj kar se tice vsakodnevnih avtomobilov in ne supersportnikov.
Mess with the best.. die like the rest.
alfista85
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 40
Pridružen: Sr Dec 25, 2013 10:20 am

Brlja...na tovornih vozilih se pelješ toliko kot je tahograf nastavljen, ne pa toliko kot kaže števec :lol: in zelo malo je primerov kjer tahograf nastavijo na "genau" 90. Sploh v zadnjem času, ko vsi delajo blokade na 85 ker mislijo, da bodo prišparali na gorivu. In kaj se zgodi...pelješ se 87, števec oz. tahograf pa ti beleži 89 ali 90, odvisno od tipa kamiona. Bullshit...
Uporabniški avatar
Brlja
Alfist
Alfist
Prispevkov: 258
Pridružen: Ne Mar 10, 2013 8:49 pm
Vozilo: 159 SW 2.0 JTDm
Kraj: Koper

Tu ni bilo govora koliko se pelješ, ampak kaj je prikazano na števcu. Vse kar sem jaz dosedaj vozil; tovorna vozila ter avtobuse, je kazal števec enako kot tahograf in gps. Edino sprinter 20 sedežni je kazal na števcu 5 več kot na tahografu, tako kot avtomobil.
Senza cuore saremmo solo macchine
Uporabniški avatar
kurnt29
Moderator
Moderator
Prispevkov: 393
Pridružen: Ne Nov 03, 2013 10:06 pm
Član Alfa Kluba: 1

Da malo obudim temo. Glede na to, da je naslov teme laganje stevca recimo, da tudi stevec obratov spada v to kategorijo.
AR 166 2.4 JTD -> "Na lepem" obratomer ne kaze vec pravilnih obratov motorja. Po MultiECUscan-u:

"stantgas" enako v obeh primerih
1000 o/min stevec - 1200 o/min racunalnik
1500 o/min stevec - 1800 o/min racunalnik
2000 o/min stevec - 2500 o/min racunalnik
3500 o/min stevec - blokada na cesti

Torej zacne tocno in potem kaze vedno bolj "mimo." Kaj bi lahko bil razlog? Je imel kdo kaksen podoben problem neglede na to kateri avto vozi? Sicer me stvar ne moti kar se tice voznje, ker prestavljam po obcutku in ne po obratomerju, pa vendar me zre, ker vem, da ni tako kot bi moralo biti.

Marea 2.4 JTD -> Obratomer vcasih ne deluje, potem nekaj casa brez tezav in na lepem ga zopet zmanjka. Kaksna ideja?

Ocitno so se letos pri nas vrgli na okvare obratomerjev. :?
Mess with the best.. die like the rest.
SIMONCELLI
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 176
Pridružen: Sr Jun 17, 2015 10:10 am
Vozilo: alfa 159 2.0jtdm

pri mareji je rado števec crkval pa je delal pa ni kuk ga je pičl
Odgovori
  • Informacija