Menjava menjalnika iz 5 na 6 stopenjskega - AR 147/156 JTDm

Tehnične teme o modelih 156,147 in GT

Moderator: Tehnika moderatorji

Veron
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 538
Pridružen: Ne Maj 01, 2005 6:13 pm

predn boš uspel dobit investicijo v drug menjalnik + delo glede na razliko v porabi, bo minilo veliiiiko časa. Zato je investicija nesmiselna, razlika je premala glede na potreben vložek
Uporabniški avatar
TribesMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 9758
Pridružen: Če Jul 12, 2007 6:17 pm
Vozilo: Something else

nekdoze1 napisal/-a: pol litra na pol litra in se nabere, za študenta se to pozna.
vem da kaj dosti ne pomaga ampak malo tu malo tam in se nabere hehehe
Američani temu rečejo, spending dollars for saving cents.

Menjava menjalnika te bo stala kakih 500€. Zdaj si pa zračunaj.
alfasan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2240
Pridružen: Po Maj 14, 2012 5:27 pm
Kraj: Ljubljana

Zanimivo razmišljanje kako prišparati kakšen cent.
Preračunaj si vložek v poseg in koliko kilometrov bi za to razlikk naredil.
Avto je star in vanj investirsti v nepotrebne stvari je ekonomicno vprasljivo. Še posebej ker si študent kot si rekel in te euri ne žulijo.
Razmisli, če bi res s čipanjem in 6 prestavo prošparal 1 liter.
Sam imam 2.4 150 im čipano in 5 prestav pa nič ne pogrešam 6 prestave, razen iz navade.
Če se pa že voziš iz KP-LJ pa razmisli, da voziš namesto 130 samo 100 in boš prišparal kakšnih 5-6 deci. Čas pa zagotovo nk tvoj vladar, saj si študent tako da ti tistih 15 minut ko boš kasneje prišel ne bi smelo biti ovira.
Še bolje pa če bi rad znižal stroške si koga najdi, da si deliš prevozne stroške. Na netu imaš kar nekaj tovrstnih strani.
SilverMan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1069
Pridružen: Če Mar 27, 2014 9:36 pm
Vozilo: 147 JTDm 16v TbT
Kraj: Črnomelj

Šparat je treba, naj stane kar hoče! :-)(

Je pa še nekaj... Sigurno nisem edini, a meni osebno bolj "sedejo" razmerja pri 6pr, sem pa to upošteval že pri nakupu.
http://forum.alfa-klub.com/viewtopic.php?f=8&t=36179" onclick="window.open(this.href);return false;
nekdoze1
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 59
Pridružen: Po Feb 23, 2015 11:50 am
Član Alfa Kluba: 1

Kot sem reku, v to bom sel ce bo uredu cena menjalnika (ce mi uspe zrihtat po ugodni ceni).
grega983 napisal/-a:Če te muči poraba menjaj 156 za 147. Manj kg - manjša poraba. Sta pa oba modela podvržena enakim težavam :mrgreen:
To pa se mi se bolj ne splaca kot menjava menjalnika. Sev vlozil v njo kar nekaj eur da sem si jo porihtal. Poleg tega mi je 147 grda (brez zamere tribesman) in poleg tega za pol litra manjso porabo menjat cel avto ali samo del avta? Aja pa se za na dopust (smučanje, metaldays,...) rabim avto kher mora bit nekaj prostora za prtljago :)

@alfasan
sej strinjam z vsem tem, avta ne bom menjal še kar nekaj časa, vsaj po števcu ima tudi malo km, ja z čipanjem kot sem že napisal prišparam vsaj 0,5 litra. Zdaj vozim po avtocesti 110 pa imam obrate ki bi jih imel pri 130 z 6. prestavo. Spletne stranintudi uporabljam :)

@silverman
jaz sem avto dobil za darilo za diplomo, tako da nisem imel jaj dosti vpliva pri izbiri hehe

Drugace ima vsak svoje mnenje, jaz ga še nimam, niti dosti izkuenj in jih pridobivam na račun tega pogovora, n sproti vidrvam reširve. Pa ni nujno da bom v to šel, zdaj samo debatiram in raziskujem možnosti, in seveda izpadam kot butl :P

Najlepša hvala za pomoč in nasvete ter upam da kontruktivno (zame razvijajočo se debato) debato.

LP Matej
Uporabniški avatar
alfistaV6
Alfist
Alfist
Prispevkov: 364
Pridružen: To Nov 22, 2005 10:04 am

Še najboljše bi bilo, če bi lahko, tako kot včasih na Tomos motorjih, dodal še eno prestavo.
Lahko se tudi malo poigraš z pnevmatikami (dimenzija, kotalni upor in tlak), pa bo še kakšen deci. Pa znebi se čim več odvečne krame iz avta. Tudi klimo (če jo imaš). Pa bo kmalu prišparan liter.
Ah, nč ni važn, sam da je alfa zravn:)
Hranata
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: To Sep 16, 2014 6:24 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: 156 2.4 JTD 10V GTB2260 (projekt), Citroen Berlingo 1.5BHDi Shine XTR (daily)
Kraj: Cerkno

Čakaj gremo od začetka. 5 stopenjski menjalnik imaš na 1,9 jtdju kar pomen 115 konjski motor. Povprečna poraba 156ke s tem motorjem pri 110 po avtocesti je 100% 5 litrov. Torej s čipanjem bi ti porabo spustil za pol litra ali na 4,5 l. Korak naprej bi ti naredil z menjavo menjalnika in spet optimističnih pol litra ali 4 l/100 km (!!!!). Avto ima 1300 kg in se ne more primerjati z malčki, ki take porabe realno dosegajo.

Ekonomika takega podviga je nezaslišana. Poceni mehankar računa 15 € na uro. Dela je recimo za 15 ur, kar je torej 225 €. Menjalnika pod 300 € neboš dobil, sploh z polosovinami ne (min +100€). Računica skupaj torej je 225+300+100=625€. Če pade poraba za 0,5 l je to 0,65 € /100 km. Da se ti računica izide moraš prevozit reci in piši 96150 km! Ampak verjemi, nikoli ne gredo take stvari tako enostavno skozi.

Nihče nebi imel avta predelanega na plin če bi šele po 100 kkm bil na nuli...
Slika
nekdoze1
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 59
Pridružen: Po Feb 23, 2015 11:50 am
Član Alfa Kluba: 1

Najlepša hvala vsem za pomoč.

pol pa bom vgradil reaktivca, bo vsaj letela XD :P
alfasan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 2240
Pridružen: Po Maj 14, 2012 5:27 pm
Kraj: Ljubljana

Oprosti ker si sposojam temo.
Hranata, tudi plin ni tako racionalna zadeva kot se obljublja, poznam nategnjence, ki so slrpo verijeli in 1.4 bencinarje za mestno vožnjo predelovali.
Pri požeruhih se splača pri majnih bencinarčkih pa nikoli.

Avtorju teme pa: skušali smo ti povedati da je to neracionalna odločitev. Toda veliki izumitelji so tudi v danem trenutku bili neracionalni.

Se spomnim 15-20 let nazaj, ko sem kupoval bicikel en možakar je imel ravno takšnega ki mi je bil všeč. In seveda bila je debata tudi o teži kolesa. In za tiste pol kilograma lažje kolo je bilo takrst treba plačat skoraj 1000 mark. No poanta je bila, da je bil tist možakar takl debel, da bi še moja alfa 10 pokurla. Torej njemu je bilo bolj racionalno plačati 1000 mark več, kot neracionalno shujšati za 0,5 kg.
Torej neracionalnost je značilna tudi za tiste, ki imajo dovolj vsega in kot je napisal nekdo pred mano, da prišparam 1 cent vložim 1 euro.
Uporabniški avatar
wolfyy
Administrator
Administrator
Prispevkov: 4281
Pridružen: So Maj 01, 2010 9:46 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair TCT
Kraj: Kanal

Nihče nebi imel avta predelanega na plin če bi šele po 100 kkm bil na nuli...
in potem dobiš feedback od uporabnika z V6 motorjem, ki mu je bilo obljubljeno da bo imel predelavo poplačano na 30-40.000km da je trenutno prevozil 75.000km in upa da bo imel predelavo poplačano še letos (redni servisi, servisi servisi...če hočeš obdržat garancijo na vgradnjo) :mrgreen:

menjava menjalnika kar tako iz 5 na 6 stopenj, brez da gre prvotni menjalnik falit ni smiselna (rabljeno nimaš blage veze v kakšnem stanju je menjalnik). če slučajno gre menjalnik falit pa lahko začneš razmišljat v tej smeri. no če dobiš menjalnik za male denarje in opraviš zamenjavo sam bi se morda dalo pogovarjat o smiselnosti.
Svet bo boljši, ko se bodo ljudje začeli ukvarjati sami s seboj namesto z drugimi
nekdoze1
Alfa Member
Alfa Member
Prispevkov: 59
Pridružen: Po Feb 23, 2015 11:50 am
Član Alfa Kluba: 1

wolfyy napisal/-a:
menjava menjalnika kar tako iz 5 na 6 stopenj, brez da gre prvotni menjalnik falit ni smiselna (rabljeno nimaš blage veze v kakšnem stanju je menjalnik). če slučajno gre menjalnik falit pa lahko začneš razmišljat v tej smeri. no če dobiš menjalnik za male denarje in opraviš zamenjavo sam bi se morda dalo pogovarjat o smiselnosti.
sej to je bil namen, če bi dobil uredu menjalnik za majhne denarje bi že zrihtal, samo pa nisem vedel da so polosovine tako drage. za mehanika pa bi šel k enemu popoldancu (več izkušenj) ki vozim od mame avto že 5 let, mojega tudi zdaj za kakšne večja popravila ali servise, če pa bi mi ta vzel preveč pa imam bratranca ki se ukvarja (se uči) z mehankarstvom, v skrajnem primeru bi se lotla skupaj z bratrancem.

najlepša hvala.

LP Matej
Buti
Alfa Junior
Alfa Junior
Prispevkov: 1
Pridružen: Pe Avg 04, 2017 2:53 pm

Pozdravljeni
Ker mi je zaropotal menjalnik me zanima ce pase 6stopenjski na mojo 156.
Namrec sta obe 156 in 2.4jtd s tem da je moja 140km druga pa 136.
Pa me zanima ce vse pase da samo menjalnik prestavim al je se kaj druzga potrebno?


Edit: Več podvojenih tem združeno v eno ... (by MaStr)
Uporabniški avatar
Damijan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6071
Pridružen: Po Okt 13, 2003 9:30 pm
Vozilo: Lady "K"
Kraj: Gabrje (nedaleč od Preshgain)

Menjalnik, preveri če so nosilci na istem mestu, preveri če je sklopka ista, vztrajnik. Potisni ležaj. Pletenice prestavnega vzvoda in pa sam prestavna ročka s spodnjim mehanizmom.
Odgovori
  • Informacija