Kako živeti s klasičnim avtomobilom...

Vse o oldtimerjih, izkušnje, obnova,...
Odgovori
skoda lover
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 744
Pridružen: Če Jul 13, 2006 9:22 am

No ponovno je minilo nekaj mesecev čeprav se mi je zdelo, da sem se oglasil pred kratkim. U glavnem kmalu po zadnjem oglašanju sem sestavil levo luč, ker sem imel samo en pokrovček za žarnico. Izgleda je ohišje navadne in xenon luči isto in zato priklop za žanico toliko štrli ven, da so morali dati gor poglobljen pokrovček.

Torej sestavljena obnovljena luč me je prijetno presenetila. Tole je primerjava z navadno lučjo in H7 xenonom. H7 xenon v primerjavi z navadno žarnico pa je bila tudi precejšen napredek.

Slika

Potem pa sem praktično celo poletje zabil z iskanjem pokrovčka, ki sem ga nakoncu našel na aliexpresu malo obrusil in je končno bil problem rešen.
Slika

Žal se originalnega ne da dobit nikjer in nikakor. Razmišljam pa da zamenjam oa da bosta enaka.

Slika

Luč sem sestavljal mislim da 3 večere, ker me je vsakič nekaj zj.... Enkrat nisem imel 5 cm bužirke, enkrat nisem našel kam sem napisal zaporednje kablov na konektorju, ki sem ga razdrl... Žur...
Slika

Ampak preden zalepim gor steklo bom še enkrat testiral jo...

Slika

Izgleda pa res lepo :mrgreen:
skoda lover
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 744
Pridružen: Če Jul 13, 2006 9:22 am

No s Kappo pridno nabirava kilometre in je že nekje na 460.000km. Dokončal sem obe luči in jih namontiral in sem kar zadovoljen z narejenim. Je precejšnje izboljšanje. Luči so solidne (za standarde iz leta 90).

Slika

Slika


Vmes mi jo je enkrat malo zagodla, ko je nahalo delati gretje in sem mislil, da je pač klasika - motorček lopute in sem se še ene dva dni vozil okrog kljub temu, da me je malo zeblo. Sem pa malo več preklinjal in je šlo. Potem pa nenadoma opazim povišano temperaturo! Panika!!!

Slika

Zavijem hitro dol iz obvoznice in odprem haubo pa slišim sikanje in zagledam, da je počila cevka iz termostata na pečko.

Slika

Naslednji dan sem potem na hitro samo skrajšal cevko, vendar je res slaba in jo bo treba zamenjat. Najbrž ni treba omenjat da je ni možno dobit?


Pri delu sem opazil sem da mi zadaj šteka batek v čeljusti in mi je požrlo ploščico.

Pa nekaj malo ropota po podvozju in nisem še našel kaj je... pa zato odlašam z optiko.

No ta teden pa kot da ni dovolj že bilo sedaj malenkosti me je izdala še pečka in mi še začela drseti sklopka 4,5,6 prestava na avtocesti je treba bit kar nežen. No izgleda, da bom vseeno malo rabil pomoč mehanika, da se izkopljem ven iz tega...
Uporabniški avatar
Damijan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6071
Pridružen: Po Okt 13, 2003 9:30 pm
Vozilo: Lady "K"
Kraj: Gabrje (nedaleč od Preshgain)

Imam oba rora za povezavo pečka-termič.
nedvedinho
Alfist
Alfist
Prispevkov: 465
Pridružen: To Mar 02, 2010 3:53 pm
Član Alfa Kluba: 0

99% ljudi si ne more privoščit da si lasti in redno uproablja tak avto. :mrgreen:
Uporabniški avatar
Damijan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6071
Pridružen: Po Okt 13, 2003 9:30 pm
Vozilo: Lady "K"
Kraj: Gabrje (nedaleč od Preshgain)

Zakaj meniš tako?

Največja jeba je čakanje na dele. Jaz sem zadovoljen s takim avtom!
Uporabniški avatar
legenda1979
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 587
Pridružen: Če Avg 21, 2014 5:41 am
Vozilo: AR 159 2.0 jtdm

Napisal je privoščiti, najbrž misli finančno. Ti narediš večino stvari sam kot vidim, če bi za vse rabil mehanika se strinjam, da se ne izplača (finančno). Seveda je pa vprašanje kaj to sploh pomeni, "se izplača", vsak ve zase najbolje. Tebi pa treba samo čestitati, sa tako skrbiš za avto in ga "držiš pri življenju", jaz tega pri takšnem avtu ne bi počel.
159 2.0 jtdm
nedvedinho
Alfist
Alfist
Prispevkov: 465
Pridružen: To Mar 02, 2010 3:53 pm
Član Alfa Kluba: 0

Ja, s privoščiti sem mislil da ga ne voziš za vsako stvar k mehaniku - za kar trošiš denar in čas in sitnosti če kje obstaneš z njim.. Da znaš veliko stvari uredit tudi na cesti če tam z njo ostaneš in se znajdeš ter pravilno reagiraš.

Recimo, niti ne tako ekstremen primer; da ga ima mlada ženska, ki ga je kupila za par sto €, potem pa z njim in otrokom v sedežu ostaja na cesti. Seveda se lahko enako dogaja tudi z 10 let mlajšimi avtomobili (to kar ima povprečen forumaš), recimo 159, vendar je vsaj teoretično manj okvar.

Je pa lepo spremljat zanesenjake ki ohranjajo pri življenju. =D>
Uporabniški avatar
MaStr
Moderator
Moderator
Prispevkov: 9772
Pridružen: Sr Nov 09, 2005 7:34 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Giulia Q4 Veloce, 2.2 JTDm
Kraj: Assling (Jesenice)

Oldtimerji (butični) res niso za vse, pa če je še tak zanesenjak in ljubitelj.
Potrebuješ primerno garažo, znanje mehanika in primeren budget.
Jaz pogrnem že pri prvih dveh točkah, čeprav se mi lušta imeti alfo mojega letnika, ali pa kakšno GTV6 - moj sanjski avto.
Za Montrealko sem pa krepko prekratek.

Res vsa čast vsem, ki te lepotice obnavljajo in ohranjajo pri življenju!
Join the dark side:
viewtopic.php?f=8&t=44270" onclick="window.open(this.href);return false;
Uporabniški avatar
grega983
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1013
Pridružen: Sr Sep 18, 2013 12:18 pm
Vozilo: Lancia Delta 1.6 turbo
Alfa Romeo 33 1.7 16v Permanent 4
Lancia Thema 2.0 16v turbo LS

Volvo XC90
Kraj: Fram

Če si lahko privoščiš tak avto ?

Če sam šraufaš in imaš voljo do tega vsekakor. Dele se pa z malo iznajdljivosti najde za normalne denarje.

In starost avta tu ne igra kaj prida vloge. Samova Kappa je bistveno bolj ubogljiva od moje 159 pa je med njima cca 10 let razlike
Vsi kosi, odpadli z mojih krip, so bili s ponosom izdelani v Italiji :)
skoda lover
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 744
Pridružen: Če Jul 13, 2006 9:22 am

Ja na vse skupaj moras malo gledat tudi kot na hobi... Ce ti to ni v veselje je brez veze.

Naceloma imam s tem avto precejsno sreco! Mi zvesto sluzi in nisem v avto rabil zmetat veliko financ. Glede na to, da ko sem kappo kupil smo doma živeli od ene plače in tako je bilo do nedavnega lahko mirno rečem, da ni bil drag avto. Je pa res da sem vse vec ali manj sam delal in je to velika razlika v stroskih. Verjetno ce bi pa za vsako malenkost letis k mehaniku pa da se ne znajdes pri materialu lahko tud bankrotiras.

Jaz imam pac s tem tudi veselje in mi je ta avto res vsec. Ce bi pa ekonomsko racunico za 5-10 let se sel pa sesteval svoje ure itd bi bila pa pomoje kaksna nova skoda octavia cenejsa. Moram pa poudarit tudi, da me rešuje tale 2.4JTD, ki je skoraj neuničljiv motor. Imam velike želje po kappi karavan 2.0 20V turbo pa se mi zdi da bi bil ravno zaradi motorja eksotika, ki bi bila bistveno dražja za vzdrževanje. Da ne omenjamo porabe...

Zato je ta avto nekako nekje vmes. Nekatere dele dobiš v vsaki trgovini nekateri so pa nedobavljivi... GTV6 je pa za moje pojme nemogoče imet za daily driverja. To maš lahko lepo v garaži tko kot imam jaz delto. Bi bilo pa fajn, da bi ji gtv6 delala družbo. :mrgreen:
Uporabniški avatar
grega983
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 1013
Pridružen: Sr Sep 18, 2013 12:18 pm
Vozilo: Lancia Delta 1.6 turbo
Alfa Romeo 33 1.7 16v Permanent 4
Lancia Thema 2.0 16v turbo LS

Volvo XC90
Kraj: Fram

Daj ne bluzi, alfo bi dodal k lancii v garazo. Nekaj se ti kisa na stara leta :mrgreen:
Vsi kosi, odpadli z mojih krip, so bili s ponosom izdelani v Italiji :)
skoda lover
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 744
Pridružen: Če Jul 13, 2006 9:22 am

No malo po zadnjem oglašanju je imel "hudič mlade" karkoli že to pomeni.

Najprej mi je en dan na poti v službo postal avto neodziven na gas in izjavil da ima "engine control failure" pa je po restartu bilo vse normalno samo mogoče malo lena se mi je zdela...

Naslednji dan pa med vožnjo nenadoma zarošene šipe in vonj antifriza v avtu... nezmotljiva okvara pečke.

Pa sem peljal avto k mehaniku, da bom tam to porihtal in vzamem avto od fotra, da se bom lahko fural in naslednji dan mi spusti dušo še ta z odpovedjo alternatorja in klima kompresorja #-o

Matr mi je hitro zmanjkalo kletvic... sem moral reciklirat jih večkrat. Do vikenda sem imel nadomestni avto potem pa je bilo treba v akcijo. Menjava pečke na Lancia Kappa/Ar166 je kr poslastica. Spraznit klimo, demontirat brisalce in en kup periferije da potegneš ven škatlo z ventilatorjem, odstraniš lopute in prideš do pečke. Sitnica... hvala bogu je nova pečka od helle 28€ tko da daš novo in imaš mir za lep cajt.

Slika

Lep pogled na antifriz vsepovsod :roll:

Slika

Spotoma sem še posesal listje in ostalo navlako. Pa tisto cev, ki je zadnjič mi počila sem sedaj zamenjal s silikonskim kolenom. Sem narobe napisal cev gre iz termostata nekam naprej na neko kovinsko cev, ki teče ob motorju.

Pa sem bil spet back on the road.... ampak samo za ene 2 dni, ker se je začela spet težava z neodzivnostjo. Priklop na računlnik je pokazal dve zanimivosti:

KUP NAPAK:
Slika

In pol MANJ km na ECU, kot jih je na števcu :D :D :D to nisem še nikoli videl. Vedno je bilo obratno.
Slika

Pobrisal sem napake in naslednji dan se je ponovno pojavilo:
Slika

Tud jasno je bilo da ko se napaka pojavi ni odziva na pedalu, ko pa dojame pa požene kot je treba.

Potrenciometer gasa na kappi je pa hujš kot pečka za zamenjat... se dobro da je bil fotrov fordek popravljen v dveh dneh da sem imel prevozno sredstvo. Danes, ko pa sem rabil malo časa zase in sem se posvetil Kappi in mukotrpnemu popravilu. Po kakšnih 3-4 urah zajebancije sem končno zbezal ven potenciometer, ki mi dela težave.

Slika

Zadnja ura šraufanja je bila leže na sedežu z glavo pod volanom. Edino tako sem dobil obe roke notr, da sem lahko odvil vijake. Sedaj imam hrbtenico dvakrat zlomljeno. Definitivno iščem NOV potenciometer, ker da se z rabljenim še enkrat zajebavam čez pol leta mi ne diši.

https://www.ebay.co.uk/itm/ALFA-ROMEO-1 ... %7Ciid%3A1

Lahko kdo pomaga tegale majstra prepričat naj pošlje v Slovenijo? Na angleščino ne odgovarja... Zna kdo italijansko, da bi ga lahko poklical??
Uporabniški avatar
Binji
Administrator
Administrator
Prispevkov: 7812
Pridružen: Ne Apr 05, 2009 6:51 pm
Član Alfa Kluba: 1
Vozilo: Alfa Romeo GT 3.2V6
Kraj: Jesenice

Google translate?
skoda lover
Alfa Freak
Alfa Freak
Prispevkov: 744
Pridružen: Če Jul 13, 2006 9:22 am

Po neuspešnem poizkusu z google translate sem se obrnil na bratranca, ki tekoče govori italijansko in se je z prodajalcem uspel vse dogovorit, in sem v nekaj dneh dobil nov novcat potenciometer gasa! Sicer 270e ni malo denarja ampak glede na to koliko se zajebavaš da ga zamenjaš bi raje dal notr rabljeno sklopko kot pa potenciometer za katerega nisem 1000% da bo nekaj časa delal.

Slika

Na sliki je še vidno kako sem si poenostavil montažo s tem, da sem zalepil vijake in jih je potem lažje ujet. Če lahko šraufanju leže na sedežu z glavo pod volanom rečeš lažje v kakršnem koli smislu. #-o

Malo sem še raziskoval kaj bi bilo tisto umetniško delo na inštalaciji, kjer je nekaj prebrikano... odstranil sem briko in zamenjal "fuse box" z tistim iz rezervnega avta in zaenkrat še nisem našel da kaj nebi delovalo.

Malo sem si naredil še dodatnega dela in sem ob priliki, ker je bila klima prazna zamenjal sušilec klime, čeprav ne vem čist točno a bo to kej pomagalo k bolj mirnem teku kompresorja ali ne. Ampak glede na finančno stanje bom držal pesti da kompresor zdrži še eno leto. Pozna kdo koga, ki jih obnavlja?

Zamenjal sem tudi LMM in stikalo za sklopko, ki sta javljala napako in stikalo bremz, ki sem ga polomil pri demontaži. Takole sem se na hitro otresel 500€, pa še sklopka me čaka :doubt:
Uporabniški avatar
Damijan
Addicted to Alfa
Addicted to Alfa
Prispevkov: 6071
Pridružen: Po Okt 13, 2003 9:30 pm
Vozilo: Lady "K"
Kraj: Gabrje (nedaleč od Preshgain)

Avtokleparstvo Parkelj Janez Rakova jelša
Odgovori
  • Informacija