Twin Spark motorji

30 marca, 2008 8:30 pop Napisal

Dvojni vžig:



Twin Spark tehnologijo je Alfa Romeo razvila z namenom zvišanja moči
svojih motorjev obenem pa iz ekološkega vidika zaradi strožjih
emisijskih standardom in znižanju hrupa.
Ime Twin Spark izhaja iz dejstva, da sta v glavi dve svečki na cilinder. Dodatne vžigalne svečke izboljšajo izgorevanje in s tem poleg zmanjševanja emisij , obvarujejo tristezni katalizator pred neizgorjenim gorivom.

Twin Spark tehnologija je bila predstavljena najprej leta 1985, ko so staremu dvolitrskemu motorju v Alfi 75 namenili novo glavo, ki je imela po dve svečki na cilinder (tako kot Alfini dirkalnimi motorji v preteklosti). Vsi TS motorji so linijski in so bili razviti z 8 in 16 ventili. Vsi avti s TS motorji od posodobljnega (facelift – widebody) modela 155 naprej imajo 16 ventilsko različico motorja. Tudi Mercedes in Porsche sta razvila motorje z dvema svečkama na valj, ki pa za razliko od motorjev Alfa Romeo niso imeli štiri ventile na valj.

Vsi TS motorji v modelu 145/6 uporabljalo platinaste svečke premera 10mm in 14mm.

Ti motorji vključujejo tudi dve napravi za izboljšanje moči motorja in zmanjšanje porabe. To je variator faze in sesalni kolektor s spremenljivo dolžino kanalov. (Slednji le v modelih 1.8 in 2.0).

Variator faze:

Sistem variatorja faze spremeni kot med jermenico odmične gredi sesalnih ventilov in med gredjo samo.

Variator faze je električno-hidravlična naprava, latero upravlja računalnik vbrizga. Variator s spremebo faznega kota odmične gredi sesalnih ventilov omogoča, da se sesalni ventili odpirajo prej, ko obrati motorja narastejo nad 4300. Podoben sistem uporabljata tudi Honda in Toyota na motorjih VTEC in VVT-i.

Logika sistema z uporabo variatorja poskrbi, da je pri višjih obratih čas v katerem so odprti tako sesalni kot izpušni ventili daljši kot pri nižjih obratih.

Sistem variabilne geometrije sesalnega kolektorja(Variable geometry intake system):

Ta naprava je upravljana elektronsko s sistemom vbrizga in zagotavlja optimalen pretok zraka v cilindre skozi celo območje obratov. Sesalni kolektor je sestavljen iz dveh plastičnih (najlon okrepljen z steklenimi vlakni) cevi različnih dolžin. Prva daljša (560mm) se uporablja v nizkih obratih in kratka (380mm) v visokih obratih.

Ta sistem je bil predstavljen na alfi 156 1.8 in 2.0 in je bil kasneje uporabljen tudi na Alfi 145/6 leta 1999. Ta sistem največjo moč za 4-5 konjske moči, najvišji navor pa je na voljo že 500 obratov nižje.

Najbolj opazno je delovanje tega sistema pri hitrem pospeševanju, kjer moč motorja od 4300 obratov na minuto strmo raste in motor hitro požene do limitatorja. Rdeče območje vrtljajev pri Alfi 145/6 se nahaja pri 7000 obr/min, med tem ko se omejevalnik oglasi pri 7300 obratih.

Ostale tehnične lastnosti:

– Glave cilindrov z hemisferičnimi zgorevalnimi komorami, ki poskrbijo za hitro zgorevanje in pa široko plamensko čelo ob vžigu zmesi zraka in goriva.

– Ventili so v glavi postavljeni v dokaj ozki obliki črke V z le 47 stopinjskim kotom med njimi.

– Dve odmični gredi v glavi, štirje ventili na valji neposredno krmiljeni s hidravličnimi dročniki.

– Sistem mazanja, ki s pršenjem olja na krono bata, s pomočjo posebnih šob v stenah cilindrov, dodatno skrbi za učinkovito hlajenje.

– Samodejni zatezovalec jermena, ki naj bi teoretično podaljšal servisne intervale.

– Proti vibracijska balansirna gred, ki zmanjšuje vibracije, katere ponavadi nastajajo pri linijskih motorjih (Samo pri 2.0 modelu).

Pogoste napake:

Jermeni:

Alfa priporoča menjavo jermenov pri 120.000km, ker pa so se v praksi pokazale okvare tudi pred uradno priporočenim rokom, neuradno priporočajo menjavo jermen že pri pri 80.000km oziroma po poteku 5ih let (kar pač nastopi prej), skupaj z napenjalci. V nekaterih državah pa priporočajo menjavo jermenov po treh letih.

Variator Faze:

Zelo pogosta napaka je “dizel-zvok” pri TS motorjih. Gre za tipično napako na variatorju faze, katere posledica je rahla izguba moči in večja poraba goriva.

V začetku t.i. “dizel-zvok” traja le nekaj sekund po vžigu. Ampak kasneje ta zvok traja vse dalj časa. Vožnja s to okvaro ne bi smela predstavljati nobenih dodatnih težav razen izgube moči motorja v določenem območju vrtljajev in povišano porabo goriva. Zaradi relativne zapletenosti popravila, se boste verjetno zanj odločili ob menjavi pogonskega jermena.

Nepredvidljivo nihanje obratov:

V prostem teku TS motorji tečejo pri približno 900 obr/min. Pogosta napaka je, da pride do nihanja obratov med 500 do 1500 obr/min. Vzrok za težavo je motorček prostega teka ali pa umazana loputa plina.

Izguba moči in “cukanje”:

Včasih ob hladnem vžigu se zgodi, da avto težko spelje in pride do padca moči. Po nekaj sekundah je že bolje, ko pa se avto segreje pa je ponavadi OK. Vzroki za to so ponavadi: umazani injektorji, lambda sonda, LMM=MAF=merilec pretoka zraka, senzor temparature ali pa umazane svečke…

Visoka poraba olja:

Pogost pojav pri pogostem priganjanju. Predlagano je da se tu in tam pogleda nivo olja, ker imajo nekateri TS motorji kar visoko porabo olja.

Sheme motorja:

1. Ekspanzijska posoda
2. Hladilna cev
3. Termostat
4. Hladilnik
5. Ventilator
6. Izmenjevalnik toplote voda- olje
7. Grelec kabinskega zraka


____________________________________________________________

1. Zajem olja s sitom
2. Oljna črpalka
3. Oljni filter
4. Izmenjevalec toplote voda-olje
5. Oljne šobe
6. Senzor pritiska olja
7. Mazanje balansirnih gredi pri 2.0


______________________________________________________________

1. Servo tekočina
2. Zavorna tekočina (in za sklopko)
3. Filter zraka
4. Akumulator
5. Kontrola nivoja olja
6. Hladilna tekočina
7. Tekočina za pranje stekel
8. Odprtina za nalivanje olja

Vir:
http://www.geocities.com/alfa146website/angles/ts.htm
Prevajalec:
Dejan Hervol, Aleš Golob
Foto:
Alfa Romeo

Kategorije:Nekategorizirano